Ο Αρης έκανε το break μέσα στην Πυλαία, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 67-59

21:08 1/6/2011 - Πηγή: Sport.gr
Το να νικάς τον συμπολίτη σου και μεγάλο αντίπαλό σου είναι πάντα ωραίο. Το να τον νικάς όμως μέσα στην έδρα του και να αποκτάς πλεονέκτημα για την έξοδο στην Ευρωλίγκα της επόμενης σεζόν είναι ακόμα καλύτερο! Αυτό πέτυχε ο Αρης μέσα στην Πυλαιά επικρατώντας με 67-59 του ΠΑΟΚ στον τρίτο μικρό τελικό των πλέι οφ της Α1 σε ένα ματς, που όπως και τα δύο προηγούμενα, κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Πλέον οι κίτρινοι θέλουν
άλλη μία νίκη, αρχής γενομένης από το ματς της Κυριακής (5/6) στο Αλεξάνδρειο, ώστε να εξασφαλίσουν το ευρωπαϊκή τους εισιτήριο. Τεράστια εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα, ενώ εξαιρετικός και κομβικός στο τέλος ήταν ο Νίκος Χατζηβρέττας. Επεισόδια και προσωρινή διακοπή στο τέλος. Το πάνω χέρι ο ΠΑΟΚ
Με τους Γκετσέφσκι και Μάρσαλ να πραγματοποιούν εξαιρετικό δεκάλεπτο και να σκοράρουν μαζί 14 από τους 16 πόντους του ΠΑΟΚ στην 1η περίοδο (7 πόντους έκαστος), οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο ορεξάτοι στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης, το τέλος των οποίων τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 16-9. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου θα μπορούσε να είχε τελειώσει μάλιστα την 1η περίοδο και με μεγαλύτερη διαφορά, καθώς ένα σερί 10-0 της έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (16-4), πριν οι κίτρινοι "μαζέψουν" κάπως το σκορ.Μεγάλη επιστροφή από Αρη
Ο Δικέφαλος του Βορρά ήλεγχε το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα, ωστόσο ο Αρης βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει στο 2ο. Οι κίτρινοι με τους Σλούκα και Χατζηβρέττα να αναλαμβάνουν περισσότερες πρωτοβουλίες και τον Κινγκ  να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες μέσα από το ζωγραφιστό άρχισαν να ροκανίζουν σταδιακά την διαφορά. Το προβάδισμα των 12 πόντων που είχαν οι γηπεδούχοι στο 1ο δεκάλεπτο είχε εξανεμιστεί στα μέσα της 2ης περιόδου και το προσπέρασμα της ομάδας του Σούμποτιτς φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου. Τελικά αυτό συνέβη με την λήξη του 1ου μέρους, που βρήκε τους κίτρινους να έχουν βραχεία κεφαλή 2 πόντων (30-28).Αλλαγή συναισθημάτων
Ο Αρης στο 2ο δεκάλεπτο μπόρεσε να ανατρέψει το προβάδισμα του Δικέφαλου του Βορρά, αλλά όχι και να "χτίσει" μία ικανοποιητική διαφορά. Αυτό συνέβη στην 3η περίοδο! Το συγκρότημα του Λευτέρη Σούμποτιτς, όντας ιδιαίτερα ψύχραιμο σε άμυνα και επίθεση έφτασε για πρώτη φορά το προβάδισμά του σε διψήφια διαφορά 2’ πριν το τέλος της 3ης περιόδου (42-32). Το δεκάλεπτο έμοιαζε να βάφεται κίτρινο, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ξύπνησε στο πιο κατάλληλο σημείο. Το 32-42 έγινε 39-42 και η ομάδα του Μαρκόπουλου ανέπνεε ξανά.Black out ο ΠΑΟΚ, 2-1 ο Αρης
Με φόρα από τον τρόπο που τελείωσε το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε το 4ο ο ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι διεύρυναν στο σερί τους σε 14-0, διαμορφώνοντας το 32-42 σε 46-42, με την κερκίδα να παραληρεί για το ξέσπασμα του Δικέφαλου του Βορρά. Ο Αρης ωστόσο είχε αποφασίσει να μην  παρατήσει το ματς. Με το σκορ στο 56-54 οι παίκτες του Σούμποτιτς κατάφεραν να πραγματοποιήσουν το δικό τους σερί 10-0, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς. Οι κίτρινοι πραγματοποίησαν το πολυπόθητο break μέσα στην Πυλαία, με τα επεισόδια και την προσωρινή διακοπή λίγο πριν το τέλος του ματς να μην α