Ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ και πήρε μικρό προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου

Σημαντικό βήμα για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου έκανε ο Απόλλων. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο Τσίρειο και απέκτησε προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στις 28 Απριλίου.

ΑΕΛ – Απόλλων Λεμεσού 0-1 (82’ Σανγκόι)

Στο πρώτο μέρος, η ΑΕΛ ήταν καλύτερη και δημιούργησε περισσότερες φάσεις στην αντίπαλη εστία. Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν το σουτ του Κλέιτον τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σβαλόφσκι.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη και προσπάθησαν να απειλήσουν τον Τσοντοφάλσι. Στο 82ο λεπτό ο Σανγκόι εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Ντόσα Τζούνιορ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0. Η ΑΕΛ δεν πρόλαβε να αλλάξει κάτι στα τελευταία λεπτά και έτσι θα προσπαθήσει για την ανατροπή στον επαναληπτικό.