Ο άγραφος νόμος σε όλο του το μεγαλείο

21:24 8/2/2012 - Πηγή: Sport.gr
Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο θα μπορούσε να έχει λήξει με την ομάδα του Αγρινίου να κερδίζει και 5-0, η ομάδα του Κατσαβάκη, με μεγάλη δόση τύχης, προκάλεσε μία ακόμα ζημιά (μετά από Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και Αστέρα), δείχνοντας πως θα εξαντλήσει μέχρι τέλους τις λιγοστές της ελπίδες να παραμείνει στην κατηγορία. Γκολ ζωγραφιά για τον Αραβίδη στο 35', ο Λίμα διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 80'.Από την άλλη πλευρά ο Παναιτωλικός μπαίνει σε περιπέτειες,
αφού παραμένει μόλις δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι παίκτες του Τεννέ, που είχαν σχεδόν 30 τελικές προσπάθειες, έπεσαν πάνω σε έναν τρομερό Σέρεμετ, που όποτε δεν μπορούσε να αντιδράσει ο ίδιος, ενεργούσαν για λογαριασμό του... τα δοκάρια.Για περίπου μισή ώρα το ματς ήταν μοιρασμένο με τον Παναιτωλικό να έχει κάποιες καλές στιγμές, αλλά τη Δόξα να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ηταν το 35' όταν ο Αραβίδης με ατομική προσπάθεια και εκπληκτικό γκολ νίκησε τον Τσενάμο ανοίγοντας το σκορ.Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ένα επιθετικό μονόλογο των γηπεδούχων, που είτε σημάδευαν τα δοκάρια, είτε αδυνατούσαν να κερδίσουν τον... κέρβερο Σέρεμετ.Το κρεσέντο των χαμένων ευκαιριών ξεκίνησαν στο 32' όταν ο Ονουάτσι από θέση τετ α τετ νικήθηκε από τον σλοβένο τερματοφύλακα, ο οποίος στο 37' σταμάτησε πάλι τον νιγηριανό, που από πάσα του Θεοδωρίδη βγήκε εκ νέου τετ α τετ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία ακόμα σπουδαία επέμβαση του Σέρεμετ, που απόκρουσε εξ επαφής κεφαλιά του Θεοδωρίδη.Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στην επανάληψη ο Παναιτωλικός, σφυροκοπώντας τη Δόξα και τον Σέρεμετ, που είχε άξιους συμπαραστάτες τα... δοκάρια. Στο 48' ο Ονουάτσι τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μουμίν για να σημαδέψει το δοκάρι (αυτή τη φορά το κάθετο). Η συνέχεια ανήκει πάλι στον Σέρεμετ, που τόσο σε τετ α τετ του Καμαρά, όσο και σε επικίνδυνο σουτ του Ρότσα πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις, κρατώντας το μηδέν.Η πίεση των γηπεδούχων δεν μειώθηκε και κάθε επιθετική τους προσπάθεια μύριζε γκολ με διαδοχικά σουτ και σέντρες, αλλά ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου βρήκε για άλλη μία φορά εφαρμογή. Στο 75' οι δραμινοί ζήτησαν δικαιολογημένα πέναλτι σε ανατροπή του Αραβίδη από τον Τσενάμο, αλλά στο 80' και ενώ όλος ο Παναιτωλικός ήταν στην επίθεση, ο Λίμα βρήκε πολύ χώρο, έφτασε στην περιοχή και με εύστοχο πλασέ έγραψε το 2-0, κλειδώνοντας τη νίκη. Ο Παναιτωλικός τελείωσε το ματς με δέκα λόγω αποβολής του Ρότσα και η Δόξα πήρε με απίστευτο τρόπο την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.