Ντούντα: Ντροπή για τη διαιτησία | Σπανούλης: 31-9 οι βολές;

Πυρ και μανία με τους διαιτητές (κυρίως με τον Ψαριανό) ήταν οι Ντούσαν Ιβκοβιτς και Βασίλης Σπανούλης, μετά το τέλος του δεύτερου τελικού των πλέι οφ, που βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 78-66. Ο γκαρντ των ερυθρολεύκων έφερε ως παράδειγμα τη διαφορά στις βολές (31-9), κάνοντας λόγο για διαφορετικά κριτήρια με τα οποία σφυρίζουν οι διαιτητές στις άμυνες των δύο ομάδων, ενώ ο τεχνικός του Ολυμπιακού απέδωσε την έλλειψη συγκέντρωσης και
ψυχραιμίας των παικτών του στον εκνευρισμό τους από τα σφυρίγματα των διαιτητών. Πυρ και μανία με τους διαιτητές (κυρίως με τον Ψαριανό) ήταν οι Ντούσαν Ιβκοβιτς και Βασίλης Σπανούλης, μετά το τέλος του δεύτερου τελικού των πλέι οφ, που βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 78-66. Ο γκαρντ των ερυθρολεύκων έφερε ως παράδειγμα τη διαφορά στις βολές (31-9), κάνοντας λόγο για διαφορετικά κριτήρια με τα οποία σφυρίζουν οι διαιτητές στις άμυνες των δύο ομάδων, ενώ ο τεχνικός του Ολυμπιακού απέδωσε την έλλειψη συγκέντρωσης και ψυχραιμίας των παικτών του στον εκνευρισμό τους από τα σφυρίγματα των διαιτητών."Κρίθηκε στις λεπτομέρειες το παιχνίδι, όπως και τα υπόλοιπα. Ημασταν πολύ καλοί για 25 λεπτά, ήμασταν μέσα στο πλάνο του κόουτς. Παίξαμε μοντέρνο και ωραίο μκπ.άσκετ. Η συνέχεια είναι δύσκολη. Πάμε για το 2-1 για να επιστρέψουμε στο ΟΑΚΑ", είπε στην αρχική του τοποθέτηση ο Βασίλης Σπανούλης και στη συνέχεια ξέσπασε..."Είμαστε κι εμείς παίκτες και αγωνιζόμαστε. Δεν μπορεί σ' ένα τέτοιο μας να σουτάρουμε 9 βολές και ο Παναθηναϊκός να έχει 31. Εκνευριστήκαμε και είναι ανθρώπινο. Παράλληλα, αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στον Παναθηναϊκό. Εύχομαι στο ΣΕΦ να πάρουμε κι εμείς τα φάουλ που παίρνει ο Παναθηναϊκός.  Φοβόμαστε να παίξουμε άμυνα. Είναι αδύνατο να παίζει ο ΠΑΟ ξύλο και να μη σφυρίζουν. Οι συμπαίκτες μου, μου έλεγαν στα αποδυτήρια ότι φοβούνται να τους ακουμπήσουν. Είμαστε κι εμείς παίκτες. Είναι μεγάλης κλάσης οι παίκτες του ΠΑΟ, αλλά εντάξει...".Τέλος, για τον διαπληκτισμό με τον Τσαρτσαρή, ο VSpan είπε: "Ισως να μην αντέδρασα σωστά. Δεν έχω κάτι με τον Κώστα. Είμαστε φίλοι. Είμαστε άνθρωποι και κάποιες φορές ξεφεύγουμε".Στο ίδιο μήκος κύματος και ο Ντούσαν Ιβκοβιτς, ο οποίος αναφέρθηκε σε συγκεκριμένες φάσεις: "Να χάσεις από τον πρωταθλητή Ευρώπης, δεν είναι ντροπή. Δεν θυμάμαι σ’ ένα ολόκληρο πρωτάθλημα να δίνουν φάουλ στο επιθετικό ριμπάουντ. Αυτό σήμερα έγινε δύο φορές. Οι βολές στο ημίχρονο ήταν 4 υπέρ και 20 κατά. Είχα πρόβλημα και στο κοουτσάρισμα, γιατί οι παίκτες άρχισαν να μιλάνε πολύ για τη διαιτησία και αναγκάστηκα να τους ηρεμήσω, καλώντας το τελευταίο τάιμ άουτ  πέντε λεπτά πριν από το τέλος. Ο ένας διαιτητής ήταν σαν να είχε γύψο στο χέρι και το πήγαινε συνέχεια σε μία κατεύθυνση. Ενα καθαρό μπρος πίσω του Φώτση, είναι δυνατόν να μη δοθεί σ' έναν τελικό; Δεν είμαι υπεύθυνος για τη διαιτησία. Οι παίκτες δεν άντεξαν. Εχασαν τη συγκέντρωση τους. Η διαιτησία δεν είναι του επιπέδου των ομάδων. Ο Χριστοδούλου είναι ένας από τους καλύτερους διαιτητές, αλλά το άλλο το παιδί (σ.σ: τον αποκάλεσε Ψωμιάδη ο Ντούντα, εν