Ντιναμό, Τβέντε, Μπενφίκα και Σπαρτάκ είναι οι τέσσερις πρώτες ομάδες που προκρίνονται στους 8 του Europa League

Εκτός Europa League άφησε την Μάντσεστερ Σίτι η Ντιναμό Κιέβου, που αν και ηττήθηκε με 0-1 στην Αγγλία, προκρίθηκε στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης χάρη στην νίκη της με 2-0 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα. Ανάλογη τύχη είχε και η Ζενίτ, που επικράτησε με 2-0 της Τβέντε, αλλά οι ολλανδοί τσέκαραν το εισιτήριο για τους 8 εξαιτίας του υπέρ τους 3-0 στο πρώτο ματς. Πανηγυρικά προκρίθηκε η Σπάρτακ Μόσχας, που
νίκησε με 3-0 τον Αγιαξ, ενώ στους 8 θα βρεθεί και η Μπενφίκα, παρά το εκτός έδρας 1-1 με την Παρί Σεν Ζερμέν. Περισσότερα σε λίγο...Μάντσεστερ Σίτι - Ντιναμό Κιέβου: 1-0 (39` Κολάροφ) (το α` ματς 0-2)Ζενίτ - Τβέντε: 2-0 (16` Σιροκόφ, 38` Κερζάκοφ) (το α` ματς 0-3)
Παρά την νίκη της με 2-0 επί της Τβέντε, η Ζενίτ δεν μπόρεσε να ανατρέψει το 0-3 του πρώτου αγώνα με τους ολλανδούς να περνούν στην προημιτελική φάση του Europa League.Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο. Στο 16ο λεπτό ο Σιροκόφ εκμεταλλεύθηκε την μπαλιά του Ντάνι και έστειλε τη