Νίκησε και πλησίασε στην κορυφή η Ομόνοια

Δύο βαθμούς απέχει πλέον από την κορυφή της βαθμολογίας η Ομόνοια, που κυριάρχησε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, επικρατώντας με σκορ 2-0. Ο Φρέντι στο πρώτο ημίχρονο και ο Κασέκε στο δεύτερο πέτυχαν τα τέρματα για το "τριφύλλι" που... βρίσκεται πλέον σε απόσταση αναπνοής από ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ.

Η Ομόνοια κατάφερε να προηγηθεί στο 20ο λεπτό, με γκολ

του Φρέντι (πρώτος σκόρερ με τέσσερα γκολ) μετά από εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Χριστοφή. Οι πράσινοι κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό στην συνέχεια, δίχως να έχουν την μεγάλη ευκαιρία, ενώ από την πλευρά της η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει μετά το τέρμα που δέχθηκε.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ προσπάθησε να παίξει πιο επιθετικά προκειμένου να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, ωστόσο όχι μόνο δεν είχε τις φάσεις για να σκοράρει, αντίθετα άφησε ανοικτούς χώρους στην άμυνα. Οι πράσινοι διπλασίασαν το σκορ στο 75' με εντυπωσιακό τέρμα του Νόελ Κασέκε, ο οποίος και σφράγισε τη νίκη της Ομόνοιας.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Γέβριτς, Σπούνγκιν, Καρυπίδης, Σερφά, Μαργκάσα, Κασέκε, Μπρούνο Αγκουιάρ, Μακρίδης (81' Σάλατιτς), Αλεσάντρε ντα Σίλβα (66' Λεάντρο), Αλωνεύτης (19' Χριστοφή), Φρέντι.

ΑΕΚ: Αλεσάντρε Νέγκρι, Δημητρίου, Ντίμεχ, Ντιόγκο Βίγα, Ντε Κλερ (46' ’λφα), Σκοπελίτης, Φαν Νταϊκ, Λίνσεν (69' Πρισό), Ρουμπέν Γκόμες (78' Μρντάκοβιτς), Παύλου, Γκόρκα Πιντάδο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:
Σάββατο 22/10
Αλκή - Αναγέννηση 4-0 (20' και 42' Χαραλάμπους, 49' Μπασόφ, 54' Λουβάμο Γκαρσία)
’ρης - Ερμής 3-0 (4' Κλιμπλ, 23' Ζέλσον, 49' Ιονέσκου)
ΕΝΠ - Ολυμπιακός 0-1 (70' Έλντερ Σόουζα)