Νίκη στις καθυστερήσεις για τη Βέρντερ

Με πρωταγωνιστή τον Πιζάρο, η Βέρντερ πήρε τη νίκη με 2-1 στο ματς με τη Χέρτα, αν και για να πανηγυρίσει χρειάστηκε να φτάσουμε στο 90+3 και να μείνει με 9 παίκτες η ομάδα του Βερολίνου από το 63'. Εκτός αποστολής, λόγω τραυματισμού, έμεινε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Η Βρέμη ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, μένοντας αήττητη στα έξι τελευταία της παιχνίδια. Απ' την άλλη, η Χέρτα υπέστη τη 2η ήττα της στο πρωτάθλημα, μένοντας στη 12η θέση με 9 βαθμούς.Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ράμος, για να απαντήσει ο Πιζάρο στο 23'. Το
ματς είχε ένταση και σκληρά μαρκαρίσματα, με τον διαιτητή να βγάζει από το τσεπάκι του συνολικά 10 κίτρινες (2-8), αφήνοντας τη Χέρτα αρχικά με 10 παίκτες στον 57' (αποβολή Λελ) και στη συνέχεια με 9 στο 63' (Ράμος).Με μισή ώρα αγώνα να απομένει και με δύο παίκτες παραπάνω στο χορτάρι, η Βέρντερ πίεσε και έφτασε στη νίκη με 2-1 στις καθυστερήσεις με τον Πιζάρο.7η αγωνιστική - ΑποτελέσματαΠαρασκευή (23/9)Στουτγκάρδη-Αμβούργο 1-2 (18΄ Χάρνικ - 51΄ Μπρουμα, 67΄ Τέσε)Σάββατο (24/9)Σάλκε-Φράιμπουργκ 4-2 (33΄ Φαρφάν, 62΄ Χούντελααρ, 67΄ Χόλτμπι, 75΄ Ραούλ - 3΄ Σισέ, 83΄ Γέντρισεκ)    Μάιντς-Ντόρτμουντ 1-2 (33΄ Μίλερ - 64΄ Πέρισιτς, 90΄ Πίστζεκ)        Βόλφσμπουργκ-Καϊζερσλάουτερν 1-0 (63΄ Ντεζάγκα)Γκλάντμπαχ-Νυρεμβέργη 1-0 (76΄πέν.  Ντάεμς)Αουγκσμπουργκ-Ανόβερο  0-0Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν 3-0 (5΄ Μίλερ, 20΄ φαν Μπούιτεν, 90΄ Ρόμπεν)Κυριακή (25/9)Κολονία-Χοφενχάιμ 2-0 (19΄ Ζαζάλο, 64΄ Ποντόλσκι)Βέρντερ Βρέμης-Χέρτα Βερολίνου  (23', 93' Πιζάρο - 3΄Ράμος).