Νίκη με Καπόνο για Παναθηναϊκό, 75-61 τον Πανιώνιο

Την όγδοη νίκη του σε 10 παιχνίδια στην Α1 πέτυχε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με 75-61 του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ, στον εξ αναβολής αγώνα της ένατης αγωνιστικής. Λάσμε και Διαμαντίδης οι καλύτεροι για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, θετικό το ντεμπούτο του Τζέισον Καπόνο, ο οποίος πέτυχε πέντε πόντους. Από την άλλη πλευρά, το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ανταγωνιστικό, προσπάθησε, αλλά δεν απέφυγε
την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα, με τους Γιάνκοβιτς και Παππά να ξεχωρίζουν.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με πόντους των Πάνκο, Ματσιούλις και Λάσμε, προηγήθηκαν με 8-0 στο 2'.Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους και με ηγέτες τους Παππά και Γιάνκοβιτς στην επίθεση, απάντησαν με ένα δικό τους 11-0 και πήραν το προβάδισμα (11-8, 5').Σε εκείνο το σημείο, ανέλαβαν δράση οι Διαμαντίδης και Λάσμε για τους πράσινους, οι οποίοι με επτά και έξι πόντους αντίστοιχα, έτρεξαν σερί 13-0 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ξέφυγε με 10 (21-11, 9'). Με καλάθι του Τσαρτσαρή στην εκπνοή, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (24-13).Με τρίποντο του Κις, ο Πανιώνιος μείωσε στους οκτώ (16-24), στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ο Παναθηναϊκός, με τους Διαμαντίδη, Τσαρτσαρή και Γιαννόπουλο, απάντησε με ένα 6-0 και αύξησε την διαφορά του στο +14 (30-16, 14').Με πρωταγωνιστή τον Παππά, οι κυανέρυθροι έκαναν επιμέρους σκορ 7-2 και μείωσαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (23-32, 16'), αλλά το μομέντουμ του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στον Παναθηναϊκό.Με ηγέτες τους Λάσμε, Μπράμος και τρίποντο του Καπόνο στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 10-2 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +17 (42-25).Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ με τρίποντο του Μπράμου οι πράσινοι αύξησαν την διαφορά τους στο +19 (53-34), στο 25'. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και με τους Αθηναίου και Αθανασούλα, απάντησαν με 5-0 και μείωσαν γρήγορα στους 14 (39-53, 5').Οι Μπανκς και Λάσμε ανέβασαν εκ νέου την διαφορά στο +17 για την ομάδα του Πεδουλάκη (58-41, 29'), αλλά με τρίποντο του Αθηναίου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην τέταρτη περίοδο στο -14 (44-58).Το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου ξεκίνησε πολύ καλά το τέταρτο δεκάλεπτο και με όπλο του την πολύ καλή άμυνα, έκανε σερί 11-0, μειώνοντας την διαφορά στους έξι (52-58, 33').Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μπανκς για τους πράσινους, ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους, έδωσε... αέρα 11 στον Παναθηναϊκό (63-52), στο 34'. Με 2/2 βολές του Μίλμπουρν, ο Πανιώνιος πλησίασε εκ νέου στους επτά (61-68) στο 38', αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο.Με τους Λάσμε, Διαμαντίδη, Μπράμο και Τσαρτσαρή, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, επικράτησε με το τελικό 75-61 του Πανιωνίου και πέτυχε την όγδοη νίκη του, σε 10 αγώνες στο πρωτάθλημα.Τα δεκάλεπτα: 24-13, 18-12, 16-19, 17-17.