Νίκη με γιούχα, 1-0 τον Αστέρα

Με εκπληκτικό γκολ του Χοσέ Χολέμπας, ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη και σημείωσε την έκτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδιαΣτις κακές εμφανίσεις επέστρεψε ο Ολυμπιακός, που χρειάστηκε την βοήθεια του δοκαριού και την ετοιμότητα του Κάρολ στα τελευταία λεπτά για να κάμψει την αντίσταση
του αξιόμαχου Αστέρα Τρίπολης. Με προβλήματα στην ανάπτυξη και την δημιουργία, οι παίκτες του Ζαρντίμ στηρίχθηκαν στην άμυνά τους για να κρατήσουν το 1-0, που είχε διαμορφώσει ο Χολέμπας με σουτ-κεραυνό στο 43'. Παρ' όλα αυτά κράτησαν το τρίποντο και έχοντας το απόλυτο σε έξι ματς παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς από τον Πανιώνιο και πέντε από τον ΠΑΟΚ. Αργησε να αντιδράσει η ομάδα του Σάκη Τσιώλη, που μπορούσε στο τέλος να πάρει τον βαθμό.Ενα γκολ-φωτοβολίδα του Χολέμπας στο 43' έσωσε την παρτίδα για τον φλύαρο Ολυμπιακό στο α' μέρος, κατά το οποίο οι ερυθρόλευκοι είχαν την υπεροχή και την πρωτοβουλία, αλλά δεν μπορούσαν να ξεκλειδώσουν την σωστή αμυντική λειτουργία των αρκάδων. Με εξαίρεση κάποιες μικροευκαιρίες από στημένα, που με ευκολία παραχώρησαν οι φιλοξενούμενοι, οι ερυθρόλευκοι δεν δημιούργησαν την μεγάλη φάση και ο Αστέρας κρατούσε το μηδέν στην άμυνα χωρίς να δεχθεί ιδιαίτερη πίεση.Ο Ζαρντίμ έκανε τέσσερις αλλαγές στην 11άδα (Ιμπαγάσα, Κάρολ, Μοντέστο και Αμπντούν) για να την φρεσκάρει, ωστόσο οι πειραιώτες έβρισκαν κλειστούς διαδρόμους τόσο από τον άξονα, όσο και από τις πτέρυγες. Αμυντικά πάντως δεν αντιμετώπισαν προβλήματα, με τους αρκάδες να έχουν μόλις μία καλή στιγμή στο 45' με τον Ναβάρο. Δύο λεπτά νωρίτερα και πάλι με στημένη μπάλα, ο Χολέμπας έκοψε... τον γόρδιο δεσμό, νικώντας τον Φούλοπ με σουτ-κεραυνό έξω από την περιοχή, επαναφέροντας την ηρεμία στους πειραιώτες σε κομβικό σημείου του αγώνα.Με δύο σημαντικά προβλήματα ξεκίνησε το β' μέρος για τον Ολυμπιακό, καθώς Ιμπαγάσα και Χολέμπας αποχώρησαν με τραυματισμό, με τους Τοροσίδη (ως αριστερό μπακ) και Φουστέρ να τους αντικαθιστούν. Οπως και στο α' ημίχρονο, έτσι και στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν και περιοζόντουσαν σε μία ανούσια κατοχή. Την ίδια ώρα πάντως, με καλό πρέσινγκ δεν επέτρεπαν στον Αστέρα να απειλήσει τον Κάρολ, αν και οι αρκάδες διαμαρτυρήθηκαν για ένα τράβηγμα του Κοντρέρας στον Καλαντζή μέσα στην περιοχή.Σιγά σιγά ο Ολυμπιακός οπισθοχώρησε, δίνοντας χώρο στον Αστέρα, που παρά την κατοχή δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή, έχοντας πρόβλημα στην τελική πάσα. Οι ερυθρόλευκοι είχαν "κάτσει" εντελώς και στάθηκαν τυχεροί στο 82' όταν ο ανενόχλητος Καλαντζής σημάδεψε το δοκάρι, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, ενώ στο 85' χρειάστηκαν την ετοιμότητα του Κάρολ, που κράτησε το μηδέν σε σουτ του Ναβάρο. Οι πειραιώτες, που στα τελευταία λεπτά κλείστηκαν στα καρέ τους διώχνοντας στα... τυφλά κράτησαν το τρίποντο, με αρκετές όμως διαμαρτυρίες από τους φιλάθλους τους.