Νίκη με Φενέρ, στη Ρωσία για πρωτιά

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 69-55 την Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ και πάει την τελευταία αγωνιστική στη Ρωσία για να διεκδικήσει την πρωτιά του ομίλου απέναντι στην Κίμκι, η οποία υποχρεώθηκε σε ήττα - σοκ από την Ολίμπια στη Σλοβενία.Ασορτί
με το κλίμα παγωμάρας που προκάλεσε ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος με την ανακοίνωσή του ότι αποχωρεί από την προεδρία της ΚΑΕ, ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Είναι χαρακτηριστικό ότι η τουρκική ομάδα προηγήθηκε 0-8 και το πρώτο εύστοχο εντός πεδιάς σουτ του τριφυλλιού ήταν στο 4' με τον Αντι Πάνκο να μειώνει σε 4-8. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βελτίωσε την άμυνά της και σε συνδυασμό με την... ορεξάτη επιστροφή του Σχορτσανίτη -μετά από 3 εβδομάδες-, βρήκε λύσεις στην επίθεση και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -2 (12-14).Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε εκπληκτικά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με ένα καλάθι του Σόφο και δύο απίθανες ασίστ του Διαμαντίδη, ολοκλήρωνε ένα σερί 8-0 για το 18-14. Με τον Αντερσεν να βάζει τέλος στο επιθετικό μπλακ άουτ της Φενέρ και τον ΜακΚάλεμπ να βάζει το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι, οι τούρκοι μείωσαν σε 20-19 στο 16'. Με τον Λάσμε να καθαρίζει στην "αεροπορία" (3 κοψίματα!) και τον Μπράμος να σκοράρει, να κλέβει και να μοιράζει, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +9 (28-19) στο 18'. Οι κακές επιλογές στην επίθεση και η έλλειψη καθαρού μυαλού στην άμυνα στο τελευταίο δίλεπτο (είχε 3 ομαδικά και δεν έκαναν ούτε ένα φάουλ στην τελευταία επίθεση της Φενέρ), είχαν ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει 29-23.Με τον Σάτο να φτάνει τους 7 πόντους και με τον ΜακΚάλεμπ να βρίσκει ελεύθερο πεδίο, η Φενέρ μείωσε σε 31-28 στο 23', αλλά ο Λάσμε επανέφερε τη διαφορά στο +7 (35-28). Ακολούθησε ρεσιτάλ αστοχίας από τις δύο ομάδες, αλλά με τον Διαμαντίδη να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, μετά από 8 άστοχα, μπήκε ένα τέλος στο 3λεπτο μπλακ άουτ και η διαφορά επανήλθε στο +7 στο 28' (38-31). Ο Παναθηναϊκός άγγιξε τη διψήφια διαφορά, αλλά ο Σάτο με το τρίτο του τρίποντο στο παιχνίδι έκανε το 43-37 στο 30'.Στην τελευταία περίοδο, ο Αντι Πάνκο πήρε το όπλο του και κρατούσε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ απέναντι στον Σάτο, ο οποίος έπαιζε μόνος του την πρώην ομάδα του. Στο 37' ο Μάικ Μπράμος έκανε το 63-50 και ουσιαστικά έβαλε τέλος στο παιχνίδι...