Νίκη με ανατροπή για τη Βιγιαρεάλ, που επικράτησε δύσκολα της Σοσιεδάδ στο Μαδριγάλ

Με δύο γκολ του μεγάλου πρωταγωνιστή της συνάντησης, Τζουζέπε Ρόσι, η Βιγιαρεάλ πήρε τους βαθμούς της νίκης, επικρατώντας 2-1 της Ρεάλ Σοσιεδάδ, που αν και προηγήθηκε, δεν μπόρεσε να φύγει με κάτι θετικό από το Μαδριγάλ, στο παιχνίδι της 20ής αγωνιστικής. Στην τρίτη θέση το Κίτρινο Υποβρύχιο, στην 11η οι βάσκοι. Η Σοσιεδάδ ήταν αυτή που έκανε την έκπληξη στην αναμέτρηση, καθώς με τη συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών, πάγωσε το Μαδριγάλ ανοίγοντας το σκορ
με τέρμα του Αρανμπούρου.Το γκολ αυτό όμως, δεν πτόησε τους γηπεδούχους, που πάλεψαν για τη γρήγορη ισοφάριση πριν το ημίχρονο και τα κατάφεραν. Ηταν το 41ο λεπτό του αγώνα, όταν Τζουζέπε Ρόσι έφερε το παιχνίδι στα ίσια και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια, αφαιρώντας το πλεονέκτημα από τους βάσκους.Στην επανάληψη και πριν καλά - καλά οι ομάδες προλάβουν να... ζεσταθούν, ο ιταλός χτύπησε και πάλι, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, στο 47ο λεπτό. Ο ταχύτατος διεθνής στράικερ, βγήκε απέναντι από τον Μπράβο, τσίμπησε τη μπ