Νίκη γοήτρου και οκτάδας ο Αρης!

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ρόναλντ Ντέιβις και Δημήτρη Βεργίνη, ο Αρης νίκησε σχετικά εύκολα τον ΠΑΟΚ στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο με 81-71και επανήλθε στην οκτάδα της Α1. Οι κίτρινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κυνηγήσουν τη νίκη, αφού από τα μέσα της δεύτερης περιόδου διατηρούσαν μια διαφορά δέκα πόντων, με την οποία τελικά πήραν και τη νίκη.Ο Ντέιβις ήταν ζεστός από
την αρχή του παιχνιδιού και μαζί με τον Κερούς έβαλαν από νωρίς τον Αρη μπροστά στο σκορ (18-12 στο 8'), με τον Νίκο Καλλέ να είναι ο μοναδικός από τον ΠΑΟΚ που πάλευε, κρατώντας την ομάδα του στο -4 (22-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου.Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Βεργίνη να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση των γηπεδούχων και να στέλνει τη διαφορά στο +10 με τρίποντο στο 15' (37-27). Το ημίχρονο έληξε με τον Αρη μπροστά στο σκορ με 11 πόντους (49-38) και τον έλληνα γκαρντ να έχει κάνει τη ζημιά στην πρώην ομάδα του.Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, κάτι που βόλεψε τον Αρη. Ο ΠΑΟΚ έκανε τέσσερα λεπτά να σκοράρει, με τους γηπεδούχους να τρέχουν στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα ένα σερί 7-0 και να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +18 (56-38)! Από εκεί και πέρα, αυτό που έκανε ουσιαστικά ο Αρης μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν να διατηρεί αυτή τη διαφορά, κάτι που δεν αποδείχθηκε ιδιαίτερα δύσκολο.Κι αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές βιαστικές και επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση και παρά τις προσπάθειες των Παππά και Ντικούδη, δεν εκμεταλλεύθηκαν τα κενά διαστήματα των κίτρινων, που πήραν τελικά τη νίκη με 81-71.