Νίκη για τον Ολυμπιακό στη Σύρο

Με νίκη συνέχισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α1.

Οι ερυθρολευκοι νίκησαν 3-1 τον Φοίνικα στη Σύρο για την 4η αγωνιστική, υποχρεώνοντάς τον παράλληλα στην πρώτη του φετινή ήττα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας πήραν σχετικά εύκολα τα πρώτα δύο σετ, με όπλο την άμυνα και το μπλοκ.

Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 1-2, αλλά ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού στο τέταρτο σετ (11-17), δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους παρότι με 4 συνεχόμενους άσους (οι τρεις στα 3 μέτρα) του Ντόκιτς μείωσαν σε 15-17.

Πλέον, ο Ολυμπιακός ισοβαθμεί με τον Παμβοχαϊκό στην 2η θέση (10β.), πίσω από τον Ηρακλή (11β.), ενώ ο Φοίνικας έμεινε στους 9, καθώς μετρούσε τρεις "καθαρές" νίκες.