Νίκη ελπίδας για τη Σπαρτάκ (vid.)

Την πρώτη της νίκη στους ομίλους του Champions League πέτυχε η Σπαρτάκ, επικρατώντας 2-1 της Μπενφίκα στη Μόσχα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής.Οι ρώσοι, πλέον, βρίσκονται στην 3η θέση και περιμένουν το... αυτονόητο από την Μπαρτσελόνα, δηλαδή να νικήσει τη Σέλτικ, ώστε να μείνουν στο -1 από την ομάδα του Γιώργου Σαμαρά. Στην 4η θέση με μόλις έναν βαθμό βρίσκεται η Μπενφίκα.Η Σπαρτάκ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Προειδοποίησε την Μπενφίκα, χάνοντας σημαντική ευκαιρία στο 1ο λεπτό και την... εκτέλεσε για το 1-0 στο 4' με τον Καριόκα.Κόντρα στη ροή του αγώνα ήρθε η ισοφάριση στο 33' με γκολ του Λίμα, ωστόσο η Σπαρτάκ πήρε -αυτό που άξιζε βάσει εμφάνισης στο α' μέρος- με αυτογκόλ του Ζαρντέλ στο 43ο λεπτό.Στην διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, η Μπενφίκα πήρε μέτρα στο γήπεδο, απείλησε σε δύο περιπτώσεις, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.