Νίκη από τα 6.75μ. για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έκανε ντέρμπι το ματς με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 71-61, χάρη στα καλά ποσοστά που είχαν οι παίκτες του στα τρίποντα. Με... φόρα από το Βερολίνο, ο Ματσιούλις ήταν ο κορυφαίος των πράσινων, ενώ από την πλευρά του ΠΑΟΚ, καλή εμφάνιση
πραγματοποίησαν οι έμπειροι, Χαραλαμπίδης και Παπαδόπουλος.Ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε από τον ΠΑΟΚ στην πρώτη περίοδο, καθώς ήταν ιδιαίτερα χαλαρός στην άμυνα και βρέθηκε να χάνει με 13-20 (10`).Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι σοβαρεύτηκαν και βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα, ενώ σε ένα ακόμη ματς βρήκαν πολλές λύσεις στην επίθεση από τα 6.75μ. (με Ματσιούλις και Μπράμος), με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (35-35, 20`).Ο ΠΑΟΚ, πάντως, έπαιξε έξυπνα και δεν επέτρεψε στους πράσινους να βρουν ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός είχε κακά ποσοστά στις βολές, αλλά και τα δίποντα, με αποτέλεσμα το ματς να είναι ντέρμπι μέχρι το φινάλε.Ο Δικέφαλος μπήκε με προβάδισμα ενός πόντους στην τελευταία περίοδο, χάρη σε καλάθι του ΜακΓκραθ (50-51, 30`), αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.Ματσιούλις, Μπανκς και Καπόνο σημείωσαν κρίσιμα καλάθια σε καθοριστικά σημεία της αναμέτρησης και ο Παναθηναϊκός απέφυγε την έκπληξη. Ωστόσο, προβλημάτισε με την απόδοσή του και είχε άσχημα ποσοστά σε βολές (12/22) και δίποντα (13/33).Τα δεκάλεπτα: 13-20, 22-15, 15-16, 21-10.