Νίκη - ανατροπή η Γιουνάιτεντ, για... κλάματα η άμυνα

Την 3η συνεχόμενη νίκη της στην Premier πέτυχε η Γιουνάιτεντ, επικρατώντας εκτός έδρας 3-2 της Χαλ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της Boxing Day (18η αγωνιστική).Η άμυνα της αντιπάλου του Ολυμπιακού στο Champions League ήταν για... κλάματα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού έκανε δώρο και τα δύο γκολ
της Χαλ. Στο 4' τα μπακ της Χαλ έκαναν πάρτι σε εκτέλεση κόρνερ, με τον Τσέστερ να ανοίγει το σκορ.Στο 13ο λεπτό το σοκ έγινε... διπλό για τη Γιουνάιτεντ, καθώς η άμυνά της έκανε τα πάντα ώστε ο Μέιλερ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.Στο σημείο αυτό πήρε μπρος ο Γουέιν Ρούνεϊ, που σέρβιρε το 2-1 στον Σμόλινγκο στο 19' και επτά λεπτά αργότερα με... κεραυνό εκτός περιοχής ισοφάρισε σε 2-2.Ο Ρούνεϊ είχε συμμετοχή και στο τρίτο και νικητήριο γκολ της Γιουνάιτεντ, αφού διεκδίκησε την μπάλα στον αέρα με τον Τσέστερ, με τον αμυντικό και σκόρερ του 1ου γκολ της Χαλ να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του στο 66ο λεπτό.Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων πρωταγωνιστές ήταν (ξανά) ο Τσέστερ και ο Ντε Χέα, με τον Ισπανό γκολκίπερ να σώζει την ομάδα του από το 3-3!Η 18η αγωνιστική26/12 -14:45: Χαλ Σίτι - Μάντσεστερ Γ. 2-3 (4' Τσέστερ, 13' Μέιλερ - 19' Σμόλινγκ, 26' Ρούνεϊ, 66' αυτ. Τσέστερ)26/12 - 17:00: Γουέστ Χαμ - Αρσεναλ    26/12 - 17:00: Τότεναμ - Γουέστ Μπρομ    26/12 - 17:00: Νόριτς Σίτι - Φούλαμ    26/12 - 17:00: Νιούκαστλ - Στόουκ Σίτι    26/12 - 17:00: Εβερτον - Σάντερλαντ    26/12 - 17:00: Τσέλσι - Σουόνσι Σίτι    26/12 - 17:00: Κάρντιφ Σίτι - Σαουθάμπτον    26/12 - 17:00: Αστον Βίλα - Κρίσταλ Πάλας    26/12 - 19:30: Μάντσεστερ Σ. - Λίβερπουλ