Νίκη - ανάσα για ΑΟ Κηφισιάς, 3-0 τον Ηρακλή

Την έβδομη νίκη στην Α1 ανδρών και την δεύτερη συνεχόμενη σημείωσε η Κηφισιά και μάλιστα με το εντυπωσιακό 3-0 σετ στη Μίκρα επί του Ηρακλή, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής, τηρώντας παράλληλα και την καλή παράδοση που έχει στις αναμετρήσεις με τον Γηραιό. Είναι η τρίτη φορά που η Κηφισιά κερδίζει τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη
από τη σεζόν 2007-08 οπότε και ανέβηκε στην Α1, αλλά η πρώτη φορά που κερδίζει με 3-0 σετ.Με το τρίποντο η Κηφισιά έπιασε τους 21 βαθμούς και προσπέρασε τον Ηρακλή στην όγδοη θέση, ενώ ο Γηραιός έμεινε καθηλωμένος στους 19 βαθμούς και έπεσε στην ένατη θέση.Μεγάλος πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Μπέλλος, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο βραζιλιάνος Ντε Σόουζα Σοάρες που στο 17-10 του 2ου σετ πήρε τη θέση του Κούνα και έδωσε πολύτιμες λύσεις σε επίθεση, υποδοχή και μπλοκΗρακλής μετά το καλό ξεκίνημα και στα τρία σετ δε μπόρεσε να κρατήσει το ρυθμό του, είχε πρόβλημα στην υποδοχή και η επίθεση του δεν είχε ρυθμό. Στα θετικά η επιστροφή του Κουζούνη μετά τον τραυματισμό του.Στο 1ο σετ ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 8-2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κηφισιά ροκάνισε τη διαφορά σταδιακά και με σερί 3-0 μείωσε αρχικά σε 8-5 και η διαφορά των τριών πόντων συνεχίστηκε μέχρι το 14-11.Με πέρασμα του Νικολάκη και μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Εφραιμίδη μείωσε η Κηφισιά 14-13. Στην επόμενη φάση χρεώθηκε φιλέ στον Εφραιμίδη, αλλά στη συνέχεια ο πρώτος διαιτητής (Θεμελής) δίνει τέσσερις μπαλιές στην Κηφισιά και ο Ηρακλής κράτησε τη διαφορά.Η επίθεση της ομάδας του Αρσενιάδη ήρθε το 22-20 όπου κάνει σερί 3-0 και με επίθεση του Μπέλλου φτάνει πρώτη σε σετ μπολ (24-23). Οι γηπεδούχοι είχαν σετ μπολ στο 28-27, αλλά η Κηφισιά με σερί 3-0 ύστερα από χαμένο σερβίς του Τσιάρα, επίθεση του Μπέλλου και απ΄ ευθείας πέρασμα του Νικολάκη πήρε το σετ κι έκανε το 1-0 σετ.Ιδιο σενάριο και στο 2ο σετ με τον Ηρακλή να ξεκινάει δυνατά και να έχει προβάδισμα με 8-2 και αργότερα με 14-6. Η υποδοχή της Κηφισιάς αλλά και η επίθεση είχαν "σιγήσει" κι ο Γηραιός έφτασε με άνεση στο 16-9.Από εκεί και πέρα ο αγώνας άλλαξε. Στο 17-10 η Κηφισιά ξαφνικά «ξύπνησε» και με σερί 5-0 μείωσε σε 17-15. Ο Εφραιμίδης με άσσο έδωσε μια ανάσα για τον Ηρακλή αλλά δεν ήταν αρκετή καθώς η Κηφισιά με αποτελεσματικό σερβίς τακτικής, με την είσοδο του βραζιλιάνου Σοάρες και ασταμάτητο τον Μπέλλο γύρισε τον αγώνα.Αρχικά ισοφάρισε 19-19 και στο 21-21 κάρφωσε άουτ ο Τζιουμάκας δίνοντας προβάδισμα στην Κηφισιά με 22-21. Ο Τζιουμάκας με επίθεση ισοφάρισε 22-22.Ηταν η στιγμή για το νέο σερί 3-0 του Ηρακλή με πρώτο χρόνο του Παπαδόπουλου, νέα άουτ επίθεση του Τζιουμάκα (η μπάλα πιθανότατα να χτύπησε τη γραμμή όπως έδειξε το τηλεοπτικό ριπλέι ) και ο αγώνας τελείωσε με νέα άουτ επίθεση αυτή τη φορά από πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη.Στο 3ο σετ ο Ηρακλής ξέφυγε και πάλι με 5-1. Η Κηφισιά και πάλι παρότι μπήκε αργά στον αγώνα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να φέρει τον αγώνα στα μέτρα της.Ισοφάρισε 7-7 και παρότι ο Ηρακλής ξέφυγε (για τελευταία φορά) με δύο πόντους (15-13) η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ήταν καλύτερη στην κόντρα επίθεση και στο μπλοκ και πήρε τον έλεγχο.Με σερί 5-0 μετέτρεψε το 15-13 σε 18-15. Η διαφορά του +3 κρατήθηκε μέχρι το τέλος και η Κηφισιά πήρε την πολύτιμη νίκη.Τα σετ: 28-30, 22-25, 22-25.Ηρακλής (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς, Χατζηπαραδείσης 5 (4/8, 1 άσσο), Ανδρεάδης 7 (4/9, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 14 (10/24, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ.), Τζιουμάκας 17 (16/40, 1 άσσο), Κολτσιάκης 10 (8/16, 1 άσσο, 1 μπλοκ, 45% υπ.) / Κουζούνης (λ. - 50% υπ., 44% άριστες), Σταυρακάκης, Τσιάρας, Κυπριανός.ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/2, 1 μπλοκ), Κούνας 3 (3/6, 57% υπ.), Παπαγγελόπουλος 6 (3/6, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (4/8, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπέλλος 21 (18/29, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 11 (9/21, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.) / Ταμπουρατζής (λ. - 54% υπ., 38 % άριστες), Καλαϊτζίδης, Ντε Σόουζα Σοάρες 6 (3/4, 3 μπλοκ, 43% υπ.), Δεληπρίμης.