Νίκη - ανάσα για Αχαρναϊκό, 3-1 τον Πανηλειακό

Με πρωταγωνιστή τον Νεόφυτο, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και κέρδισε ένα πέναλτι, ο Αχαρναϊκός επικράτησε 3-1 του Πανηλειακού, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Football League.Πολύ μέτριο ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, το οποίο ολοκληρώθηκε χωρίς να υπάρχει σκορ. Η μοναδική καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους, όταν η σέντρα σουτ του Γουέλκαμ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πίτκα.Στο δεύτερο
μέρος, ο Αχαρναϊκός ανέβασε την απόδοση του και στο 58' άνοιξε το σκορ, με εξαιρετικό γυριστό του Νεόφυτου, μετά από σέντρα του Χριστόπουλου.Στο 81', ο Νεόφυτος κέρδισε πέναλτι, με τον Ντάλα να ευστοχεί στην εκτέλεση ένα λεπτό αργότερα και να δίνει σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Βαζάκα (2-0).Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αχαρναϊκός "κλείδωσε" το τρίποντο, με τον Νεόφυτο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-3, με τέρμα του Μπιτάνγκ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.Αχαρναϊκός (Βαζάκας): Παγούδης, Χρστόπουλος, Νιάρος, Μωυσιάδης, Παραράς, Ανδράλας (90'+2' Μαγγίνας), Ντάλας, Βλάχος (66' Καλογερόπουλος), Γουέλκαμ, Νεόφυτος, Μιρτσέτα (74' Αθανασόπουλος).Πανηλειακός (Βαγγόπουλος): Πίτκας, Μαρτίνος (52' Οσκαρ), Σαραμαντάς, Αποστολόπουλος (61' Σταματής), Λίτσος, Γανωτής, Νάστος (63' Μπράβος), Λιόσης, Χαλούλος, Μπιτάνγκ, Κωνσταντινίδης.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:1ος όμιλοςΠαρασκευή (20/12)Αχαρναϊκός - Πανηλειακός 3-1 (58', 90'+1' Νεόφυτος, 82' πέν. Ντάλας - 90'+4' Μπιτάνγκ)Κυριακή (22/12)15:00 Ηρακλής Ψαχνών - Φωστήρας     15:00 Φωκικός - Αστέρας Μαγούλας     15:00 Παναχαϊκή - ΑΟ Γλυφάδα     15:00 Ολυμπιακός Βόλου - Βύζας Μεγάρων     Δευτέρα (23/12)15:00 Χανιά - Καλλιθέα     16:00 Επισκοπή - Παναιγιάλειος2ος όμιλοςΚυριακή (22/12)15:00 Ζάκυνθος - Ηρακλής     15:00 Δόξα Δράμας - Βατανιακός     15:00 Καβάλα - Αιγινιακός     15:00 Τύρναβος - Αναγέννηση Γιαννιτσών     15:00 Πιερικός - ΑΟ Κασσιόπη     18:00 Αναγέννηση Καρδίτσας - Νίκη Βόλου     Δευτέρα (23/12)18:00 Εθνικός Γαζώρου - Απόλλων Καλαμαριάς