Νίκες για Σλοβακία και Δανία, με βασικό τον Ρόμενταλ, γκέλα για το Μαυροβούνιο

23:50 4/6/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στην προκριματική φάση του Euro 2012 Σλοβακία, 1-0 την Ανδόρα, και Δανία, 2-0 την Ισλανδία, με τον Ντάνι Ρόμενταλ να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης για τους δανούς. Γκέλα για το Μαυροβούνιο, 1-1 με τη Βουλγαρία, που συνεχίζει να μοιράζεται την κορυφή του 7ου ομίλου με την Αγγλία. 2ος όμιλος
Σλοβακία - Ανδόρα:
1-0 (63` Κάρχαν)
Για λίγη μόνο ώρα άφησε τη Ρωσία στην κορυφή του 2ου ομίλου η Σλοβακία, που επικράτησε με 1-0 της Ανδόρα και έπιασε ξανά τους ρώσους στην 1η θέση με 13 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Αλβαρεζ, παραμένει στην τελευταία θέση και χωρίς βαθμό.Οι γηπεδούχοι, παρόλο που ήταν το φαβορί της αναμέτρησης, τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην Ανδόρα, που πάλεψε για τον πρώτο της βαθμό στην προκριματική φάση. Στο 63ο λεπτό, όμως, ο Κάρχαν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και χάρισε τη νίκη στη Σλοβακία.7ος όμιλος
Μαυροβούνιο - Βουλγαρία: 1-1 (53` Τζάλοβιτς - 66` Ποπόφ)
Για λογαριασμό της Αγγλίας δούλεψε η Βουλγαρία, που υποχρέωσε το Μαυροβούνιο στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 και του στέρησε την ευκαιρία να ξεφύγει μόνο στην 1η θέση.Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 53ο λεπτό με τον Τζάλοβιτς, αλλά η απάντηση της Βουλγαρίας ήρθε άμεσα, με τον Ποπόφ να ισοφαρίζει στο 66` σε 1-1, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό.Υστερα από 5 αγωνιστικές, Αγγλία και Μαυροβούνιο συγκατοικούν στην 1η θέση με 11 βαθμούς, ενώ ακολουθούν με 5 Ελβετία και Βουλγαρία.8ος όμιλος
Ισλανδία - Δανία: 0-2 (60` Σχόνε, 75` Ερικσεν)
Με τον Ντένις Ρόμενταλ του Ολυμπιακού να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια, η Δανία επικράτησε με 2-0 της Ισλανδία στο Ρέικιαβικ και έφτασε τους 10 βαθμούς, ενώ πλέον περιμένει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης της Νορβηγίας με την Πορτογαλία για να δει σε ποια θέση θα τη βρει η ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου.Οι δανοί πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα, αλλά δυσκολεύτηκαν να πλησιάσουν την αντίπαλη εστία. Η πίεση των φιλοξενουμένων απέδωσε καρπούς στο 60` με τον Σχόνε να γράφει το 1-0. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα ο Ερικσεν έκανε το 2-0 και κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του.Να σημειωθεί ότι η Ισλανδία παραμένει στην τελευταία θέση με μόλις έναν βαθμό.