Νίκες για Ρόμα, Γιούβε, Λάτσιο, απώλειες για Νάπολι, Μίλαν

Μόνη στην κορυφή της Serie A με 5Χ5 έμεινε η Ρόμα, που επικράτησε με 2-0 της Σαμπντόρια στην Γένοβα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους οι Γιουβέντους, Λάτσιο, Πάρμα, απώλειες βαθμών για Νάπολι και Μίλαν.Η Ρόμα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το εντός έδρας στραβοπάτημα της Νάπολι και μετά την νίκη της στην Γένονα, με 2-0 επί της Σαμπντόρια, έμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A.Μετά από
ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, οι τζιαλορόσι άνοιξαν το σκορ στο 65' με τον Μπενάτια, ενώ στο 89' ο Ζερβίνιο "κλείδωσε" το τρίποντο για τους ρωμαίους, γράφοντας το τελικό 2-0.Η νεοφώτιστη Σασουόλο υποχρέωσε την Νάπολι στην πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα και μάλιστα στο Σαν Πάολο! Στο 15', οι παρτενοπέι άνοιξαν το σκορ με τον Ντζεμαϊλί, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα, με τον Ζάζα να ισοφαρίζει πέντε λεπτά μετά στο τελικό 1-1!Παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, η Γιουβέντους... ξύπνησε στο δεύτερο μέρος, έκανε την ανατροπή και επικράτησε της Κιέβο με 2-1 στην Βερόνα.Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 1-0, με γκολ του Θερό από το 28'. Ωστόσο, με τέρμα του Κουαλιαρέλα στο 47' και αυτογκόλ του Μπερναρντίνι στο 66', οι μπιανκονέρι έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με 2-1.Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Λάτσιο, που επικράτησε με 3-1 της Κατάνια στο Ολίμπικο. Μόλις στο 4', οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Εντερσον, αλλά δύο λεπτά μετά ο Μπαριέντος έφερε το ματς στα ίσια για τους φιλοξενούμενους.Στο 39' ο Λούλιτς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους λατσιάλι, με 2-1, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ερνάνες διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την Λάτσιο.Στο Ρενάτο Νταλ' Αρα, η Μίλαν βρέθηκε να χάνει με 1-3 μέχρι το 89', αλλά με γκολ των Ρομπίνιο στο 89' και Αμπάτε στο 91' κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας, κόντρα στην Μπολόνια (3-3).Οι ροσονέρι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12', με τον Πόλι, ωστόσο στην συνέχεια οι γηπεδούχοι, με τον Χριστοδουλόπουλο στο βασικό σχήμα, έκαναν την ανατροπή και με τέρματα των Λασάλτ (2) και Κριστάλντο, προηγήθηκαν με 3-1.Ωστόσο, η ομάδα του Αλέγκρι δεν τα παράτησε και με γκολ των Ρομπίνιο (89') και Αμπάτε (90'+1') ισοφάρισαν σε 3-3 και έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας.Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Πάρμα επικράτησε με 4-3 της Αταλάντα, ενώ οι αναμετρήσεις Τορίνο - Ελλάς Βερόνα και Λιβόρνο - Κάλιαρι τελείωσαν ισόπαλες.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:Τρίτη (24/9)Ουντινέζε - Τζένοα 1-0 (79' αυτ. Καλάιο)Τετάρτη (25/9)Τορίνο - Ελλάς Βερόνα 2-2 (36' πέν., 53' Τσέρτσι - 44' Χουανίτο, 67' πέν. Ζορζίνιο)Σαμπντόρια - Ρόμα 0-2 (65' Μπενάτια, 89' Ζερβίνιο)Πάρμα - Αταλάντα 4-3 (19' Μεσμπά, 28', 40' Παρόλο, 35' Ρόσι - 20' Μποναβεντούρα, 44' Ντένις, 79' Λιβάγια)Νάπολι - Σασουόλο 1-1 (15' Ντζεμαϊλί - 20' Ζάζα)Λιβόρνο - Κάλιαρι 1-1 (23' Λούτσι - 53' Ιμπάρμπο)Λάτσιο - Κατάνια 3-1 (4' Εντερσον, 39' Λούλιτς, 90'+4' Ερνάνες - 6' Μπαριέντος)Κιέβο Βερόνα - Γιουβέντους 1-2 (28' Θερό - 47' Κουαλιαρέλα, 66' αυτ. Μπερναρντίνι)Μπολόνια - Μίλαν 3-3 (33', 52' Λασάλτ, 62' Κριστάλντο - 12' Πόλι, 89' Ρομπίνιο, 90'+1' Αμπάτε)Πέμπτη (26/9)21:45 Ιντερ - Φιορεντίνα