Νικά και χωρίς να... βλέπεται!

Είναι δεδομένο ότι ο ΠΑΟΚ δεν έπαιξε καλό ποδόσφαιρο απέναντι στον Πλατανιά και χρειάστηκε η εξαιρετική ενέργεια του Βούκιτς για να χαρίσει στην ομάδα τρεις πολύτιμους βαθμούς. Μια νίκη που ο κόσμος στο τέλος του αγώνα την χειροκρότησε. Ο ίδιος κόσμος που στην ανάπαυλα του ημιχρόνου εξέφρασε τη δυσφορία του για την κακή εμφάνιση αποδοκιμάζοντας την ομάδα. Ο ίδιος όμως κόσμος στο τέλος του αγώνα είτε από... ανακούφιση είτε από ικανοποίηση επιβράβευσε την ομάδα
και αυτό το κρατώ.Δεν νομίζω ότι κανείς μέσα στα αποδυτήρια απόλαυσε την εικόνα της ομάδας. Δεν νομίζω ότι κανείς περίμενε απέναντι στον Πλατανιά να βλέπει τον Χακόμπο στις καθυστερήσεις του αγώνα να περπατά για να εκτελέσει το ελεύθερο απλά για να κερδίσει χρόνο. Αλλά στο σύντομο παρελθόν, μόλις πέρσι, μπορώ να σας θυμίσω αγώνες όπου ο ΠΑΟΚ έτρεχε στις καθυστερήσεις όχι επιζητώντας το γκολ της νίκης αλλά για το γκολ της ισοφάρισης. Έτσι δεν είναι; Η ουσία λοιπόν είναι πως ο ΠΑΟΚ ακόμη και την κακή του μέρα, βρίσκει τον τρόπο να κερδίζει τα ματς. Όχι με κάλπικα πέναλτυ, με διαιτησία 80-20 υπέρ του, με καθυστερήσεις στις... καθυστερήσεις αλλά καθαρά και προσπαθώντας μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Φυσικά πολλές φορές οι καθυστερήσεις στις καθυστερήσεις δεν φέρνουν νίκη και αυτό φάνηκες χθες στο Αγρίνιο. Ρε τον Χάβο... Και για να μην ξεχνιόμαστε στον έναν βαθμό πλέον η διαφορά. Φυσικά και η  εμφάνιση της ομάδας  δίνει αρκετές αφορμές για προβληματισμό. Πως είναι δυνατόν για παράδειγμα κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης να είναι ΠΑΛΙ ο 36χρονος Λίνο ή πως είναι δυνατόν να έρχεται για μια ακόμη φορά από τον πάγκο ο Βούκιτς και να δίνει λύση σε δεύτερο συνεχόμενο ματς. Είδαμε έναν Πλατανιά που σε αντίθεση με την ομάδα της Σαχτιέρ δεν έπαιξε μαζική άμυνα. Προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο όσο του επέτρεπε η ποιότητά του ενώ είχε και το δοκάρι και μπορεί να τα βάλει και με την ατυχία του. Η ουσία είναι πως απέναντι σε αυτή την ομάδα ο ΠΑΟΚ δεν κυριάρχησε με την απόλυτη έννοια. Είναι σημείο προβληματισμού και ειδικά όταν παίζεις στην έδρα σου. Ξέρετε όμως κάτι; Αυτός θα είναι και ο επίλογος μου. Προτιμώ να φεύγω από την Τούμπα με νίκη και χωρίς καλό ποδόσφαιρο παρά να μονολογώ "κρίμα και άδικο για αυτή την εμφάνιση". Από εκεί και πέρα ο Στέφενς ξέρει τι πρέπει να κάνει... Y.Γ. Ο ΠΑΟΚ είναι μια οικογένεια. Το απέδειξε και σήμερα βοηθώντας τον μικρό Σήφη κα την μικρή Άννα Μαρία. Μακάρι όλα να πάνε καλά και οι γονείς τους να χαμογελάσουν. Μπράβο στην ΠΑΕ για την πρωτοβουλία, μπράβο και στον κόσμο.