Νέα ήττα με 3-1 από τη Γαλλία γνώρισε η Εθνική βόλεϊ γυναικών

Αυτοκαταστροφικές τάσεις επέδειξε η Εθνική γυναικών, αφού για ακόμα μία φορά παρότι είχε την ευκαιρία δεν μπόρεσε τελικά να πάρει τη νίκη κόντρα στη Γαλλία από την οποία έχασε και πάλι 3-1, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Λιγκ στο βόλεϊ. Το συγκρότημα του Τάκη Φλώρου έπαιξε ανά διαστήματα πολύ καλό βόλεϊ, την πάτησε όμως από τα δικά του λάθη, αλλά και την εμπειρία των Τρικολόρ.Μόνο ΓαλλίαΣε μονόλογο της Γαλλίας
εξελίχθηκε το πρώτο σετ, αφού οι φιλοξενούμενες είχαν το πάνω χέρι πιέζοντας εξαιρετικά στο σερβίς και "χαλώντας" τις περισσότερες υποδοχές της Ελλάδας. Χωρίς ρυθμό λοιπόν αλλά και με αρκετά λάθη σε όλους τους τομείς τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου παραδόθηκαν στους αντιπάλους τους με 20-25.Ισοφάριση... με μπλοκ!Οι όροι αντιστράφηκαν στη συνέχεια και παρά το κακό ξεκίνημα οι διεθνείς μας άρχισαν να πιέζουν πολύ στο μπλοκ και να βελτιώνουν εντυπωσιακά την υποδοχή τους. Με κορυφαίες μάλιστα τις Κυριακίδου και Τσίμα, οι γηπεδούχοι έφτασαν με άνεση στην ισοφάριση.ΑυτοκαταστροφήΣτα ίδια τους τα λάθη... πνίγηκαν στο τρίτο σετ οι ελληνίδες αφού παρά το εμφατικό αρχικό σερί του 6-0 με τα σερβίς της Κουτουξίδου, η διαφορά εξανεμίστηκε αμέσως με τις γαλλίδες που είχαν ποικιλία στην επίθεση, να αποκτούν και πάλι προβάδισμα και να μπαίνουν σε ρόλο αρχηγού με 2-1 σετ.Δεν άντεξαν...Αρκετά ισορροπημένο ήταν το τέταρτο σετ με τις ομάδες να βαδίζουν πόντο πόντο μέχρι το 10-10. Από το σημείο εκείνο και μετά όμως οι γαλλίδες ξέφυγαν εκ νέου στο σκορ με πολύ καλές τοποθετήσεις του μπλοκ και χωρίς δυσκολία έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους επί ελληνικού εδάφους με 25-23.