Νέα γκέλα για την Ντόρτμουντ, 1-1 με την Μάιντς

Μπορεί να βρισκόταν μπροστά στο σκορ για περίπου 80 λεπτά, ωστόσο η Μπορούσια Ντόρτμουντ έμεινε στο 1-1 με την Μάιντς στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga και έχασε την ευκαιρία να αυξήσει περισσότερο την διαφορά από τους διώκτες της. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το δεξί στο παιχνίδι, καθώς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ πριν συμπληρωθούν τα πρώτα οκτώ λεπτά. Ο Γκότζε γέμισε για τον Χούμελς που έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0.Εντεκα λεπτά αργότερα ο Βέτκλο ανέτρεψε τον Μπάριος εντός περιοχής και ο διαιτητής
καταλόγισε το πέναλτι, αλλά ο Σαχίν αστόχησε από τα 11 βήματα και έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0. Ο Μπάριος τραυματίστηκε στην συγκεκριμένη φάση και στο 31` αντικαταστάθηκε από τον Λεβαντόφσκι.Στην επανάληψη οι παίκτες του Κλοπ δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά τους έλειπε η τελική ευκαιρία.Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Ντόρτμουντ θα πανηγύριζε το τρίποντο, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Σλίσκοβιτς βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα κα