Νάπολι για Champions League, διπλό της Ιντερ στο Φρίουλι

Στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη μπήκε η Ιντερ, που πέτυχε σπουδαίο διπλό στο Φρίουλι επί της Ουντινέζε, με 3-1. Παρά το ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ, με τον Ντανίλο στο 6', η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν στην ανατροπή, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος.Στο 10', ο Σνάιντερ έφερε το ματς στα ίσια, κάνοντας το 1-1, ενώ στο 28', με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έδωσε το προβάδισμα με 2-1
στους νερατζούρι. Στο 39', ο Αλβαρεζ διπλασίασε το προβάδισμα της Ιντερ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.Η Νάπολι δεν άφησε να περάσουν ανεκμετάλλευτες οι ήττες των Ουντινέζε και Λάτσιο, αφού επικράτησε της Λέτσε στο Βία ντελ Μάρε με 2-0 και πέρασε στην τέταρτη θέση του πίνακα, στο -1 από τους τρίτους λατσιάλι.Μόλις στο 5', ο Χάμσικ άνοιξε το σκορ για χάρη των φιλοξενούμενων, ενώ στο 51' ο Καβάνι διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τους ναπολιτάνους. Σε πολύ δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον η Λέτσε, όσον αφορά στην παραμονή της στην κατηγορία.Πολύ σημαντικό διπλό παραμονής πέτυχε, με γκολ στις καθυστερήσεις, η Φιορεντίνα, που επικράτησε με 2-1 της Ρόμα στο Ολιμπικό, με τους ρωμαίους να χάνουν έδαφος, στην προσπάθεια που κάνουν για έξοδο στην Ευρώπη.Οι βιόλα προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 2', με γκολ του Γιόβετιτς, ενώ η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 71', με τον Τότι να ισοφαρίζει σε 1-1. Το... χρυσό γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λατσάρι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για την Φιορεντίνα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής:Τρίτη (24/4)Αταλάντα - Κιέβο 1-0 (72' Μοράλεζ)Κάλιαρι - Κατάνια 3-0 (21' Ριμπέιρο, 79' Πινίγια, 90'+4' Ιμπάρμπο)Τετάρτη (25/4)Νοβάρα - Λάτσιο 2-1 (35' αυτ. Ντιακιτέ, 79' Μασκάρα - 37' Καντρέβα)Σιένα - Μπολόνια 1-1 (52' Ντέστρο - 69' Ντιαμάντι)Ρόμα - Φιορεντίνα 1-2 (71' Τότι - 2' Γιόβετιτς, 90'+2' Λατσάρι)Ουντινέζε - Ιντερ 1-3 (6' Ντανίλο - 10', 28' Σνάιντερ, 39' Αλβαρεζ)Λέτσε - Νάπολι 0-2 (5' Χάμσικ, 51' Καβάνι)Παλέρμο - Πάρμα 1-2 (6' Ερνάντεζ - 55' Οκάκα, 70' Μπιαμπιανί)19:00GR Μίλαν - Τζένοα19:00GR Τσεζένα - Γιουβέντους