Μία νίκη μακριά από τους τελικούς ο Παναθηναϊκός

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς καθάρισε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκε με 18 πόντους (51-33), φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση και παράλληλα στο 2-0 στην ημιτελική σειρά.Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί ένα ισχνό προβάδισμα (9-6), στα μισά της πρώτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, οι πράσινοι, με πρωταγωνιστές τους Γιασικεβίτσιους και Διαμαντίδη, πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους σκορ 12-4, ξέφυγαν με 11 (21-10, 8'). Οι ροδίτες βρήκαν απαντήσεις στα πρόσωπα των Γεωργαλή και Πάνου, μειώνοντας την διαφορά
στους οκτώ (20-28), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Η ομάδα του Ομπράντοβιτς μπήκε δυνατά στην δεύτερη περίοδο. Με καλάθια των Σμιθ, Βουγιούκα και Περπέρογλου, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα γρήγορο 6-0, ανεβάζοντας την διαφορά στους 14 (34-20, 12').Στην συνέχεια, το συγκρότημα του Φραγκιά εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των παικτών του Παναθηναϊκού και με ηγέτη τον Χαρίση στην επίθεση, έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με επιμέρους σκορ 9-4 (29-38, 16').Ωστόσο, το μομέντουμ του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους πράσινους οι οποίοι, με όπλο την καλή άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ 13-4 και πήγαν στα αποδυτήρια με +18 (51-33, 20'), βάζοντας παράλληλα γερές βάσεις για την τελική επικράτηση.Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων, στο τρίτο δεκάλεπτο. Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, οι πράσινοι ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε πολλά λάθη, ενώ στην επίθεση η τριάδα Γιασικεβίτσιους, Διαμαντίδης και Σάτο έκανε ότι ήθελε, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να διευρύνει την διαφορά του στο +26 (62-36, 24'), με επιμέρους σκορ 11-3 και να... καθαρίσει ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί την διαφορά στους 26 πόντους (72-46, 30') και να δίνει διαδικαστικό χαρακτήρα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο της αναμέτρησης.Με τον Πατ Καλάθη να αναλαμβάνει δράση στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Τριφύλλι επικράτησε με το τελικό 102-71 του Κολοσσού, έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά και πλέον είναι μία νίκη μακριά από την πρόκριση του τους τελικούς της Α1.Τα δεκάλεπτα: 28-20, 23-13, 21-13, 30-25.