Μεσημεριανό πάρτι για Ρεάλ!

Το λάθος να ισοφαρίσει σε 1-1 έκανε η Οσασούνα στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Κι αυτό γιατί μετά ήρθε η... καταιγίδα των μερένγκες, που σκόραραν άλλα έξι γκολ (επτά συνολικά) για το εντυπωσιακό 7-1, με το οποίο επιβλήθηκε η Βασίλισσα των βάσκων, για την 12η αγωνιστική της Primera Division.

Το σκορ άνοιξε στο 23' ο Κριστιάνο Ρονάλντο και επτά λεπτά αργότερα ο Μπαλντέ... τόλμησε να ισοφαρίσει.

Αυτό ήταν...

Ο Πέπε στο 34' έκανε το 2-1 και ο Ιγκουαϊν στο 40' διαμόρφωσε το 3-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ήρθαν τα άλλα τέσσερα τέρματα των γηπεδούχων με τον πορτογάλο σούπερ σταρ να συμπληρώνει άλλο ένα χατ-τρικ (54', 58'), ενώ ο Μπενζεμά... αποτελείωσε την δύσμοιρη Οσασούνα στο 63' και στο 81'.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:

Σάββατο 05/11
Μαγιόρκα-Σεβίλλη 0-0
Μπέτις-Μάλαγα 0-0
Λεβάντε-Βαλένθια 0-2 (31` Βέντα αυτ., 50` Κόστα)

Κυριακή 06/11
Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα 7-1 (23', 54' 58' Ρονάλντο, 34' Πέπε, 63', 81' Μπενζεμά - 31' Μπαλντέ)
Γρανάδα-Σανταντέρ (17:00)
Σαραγόσα-Σπόρτινγκ Χιχόν (17:00)
Εσπανιόλ-Βιγιαρεάλ (19:00)
Ράγιο Βαγεκάνο-Σοσιέδαδ (19:00)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα (21:00)
Χετάφε-Ατλέτικο Μαδρίτης (23:00)