Μεγάλη νίκη για Ρόδο και δεύτερη θέση, σημαντική απώλεια για ην Κόρινθο

18:52 7/3/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με 1-0 επικράτησε η Ρόδος της Κορίνθου, στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Football League 2. Πλέον, οι ροδίτες βρίσκονται στην 2η θέση με 42 βαθμούς και μένουν σταθερά στο κυνήγι της ανόδου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατό από το πρώτο λεπτό, πιέζοντας ψηλά και μόλις στο 9ολεπτό έχασαν σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με ένα σουτ του Γ. Καντιμοίρη μέσα από την περιοχή. Ωστόσο στο 26`, μετά από ανατροπή του
Παπαευθυμίου στον Μανίκα, ο διαιτητής υποδεικνύει πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος παίκτης, βάζοντας μπροστά την Ρόδο.Στην επανάληψη, η Κόρινθος ανέβηκε περισσότερο, έψαξε χώρους και κατάφερε να απειλήσει στο 55` με μία κεφαλιά του Παυλίδη. Από την συγκεκριμένη ευκαιρία και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Ρόδο να προσπαθεί να διασφαλίσει το υπέρ της 1-0 και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο και οι 2 ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες να αλλάξουν το σκορ, με τον Μάντα της Κορίνθου να φτάνει κοντά σ