Μεγάλη νίκη για Ουκρανία, 82-75 την Σερβία!

Η Ουκρανία πέτυχε σπουδαία νίκη, την πρώτη της στην δεύτερη φάση του Eurobasket της Σλοβενίας, επικρατώντας με 82-75 της Σερβίας, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Ε' ομίλου.Η Σερβία είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Ουκρανία να ακολουθεί από κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με την ομάδα του Ιβκοβιτς στο +3 (21-18)Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ουκρανία ανέβασε την απόδοση της σε άμυνα
και επίθεση και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 23-19, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +1 (41-40).Το σκηνικό του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε. Η Σερβία συνέχισε να είναι άστοχη από την γραμμή των βολών, με την Ουκρανία να κάνει επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-14 και να ξεφεύγει στο 30' με εννέα (63-54). Το συγκρότημα του Ιβκοβιτς προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, ωστόσο ο Τζίτερ είχε τις απαντήσεις για την Ουκρανία, η οποία επικράτησε με το τελικό 82-75 και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.Κορνιγένκο (21 π.) και Τζίτερ (20 π.) οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Φρατέλο, ενώ από το συγκρότημα του Ιβκοβιτς διακρίθηκαν οι Μπιέλιτσα (22 π.), Κρστιτς (17 π.) και Μπογκντάνοβιτς (15 π.)Τα δεκάλεπτα: 18-21, 23-19, 22-14, 19-21.Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστζβονόφ 2, Τζίτερ 20 (4), Μισούλα 6 (2),  Γκλαντίρ 7 (1), Λιποβίι 9 (1), Νατιάζκο 9 (1 τρ., 6 ριμπ.), Ζαμπριτσένκο, Κορνιγένκο 21 (1 τρ., 8 ριμπ.), Ζαΐτσεφ, Κραβτσόφ 8.Σερβία (Ιβκοβιτς): Νέντοβιτς 3 (1), Μίσιτς 6 (1), Μπογντάνοβιτς 15 (4), Μπιέλιτσα 22 (5 τρ., 10 ριμπ.), Μάρκοβιτς (7 ριμπ., 6ασ.), Κάλινιτς 3, Γκάγκιτς 17 (5 ριμπ.), Κρστιτς 17 (5 ριμπ.), Αντζουσιτς, Κάτιτς 7.