Με... ζωγραφιά Μπαλοτέλι η Μίλαν, 1-0 την Μπολόνια

Με ένα εξαιρετικό γκολ του Μπαλοτέλι στο 86', η Μίλαν επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Μπολόνια στο Stadio Giuseppe Meazza, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Serie A και επέστρεψε στις νίκες, μετά από δύο αγωνιστικές. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, που
αγωνίστηκε βασικός για τους φιλοξενούμενους.Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε ένα γκολ.Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Οι ροσονέρι είχαν την υπεροχή, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν καλές ευκαιρίες στην εστία του Κούρτσι.Οι ροσομπλού ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, φτάνοντας πολύ κοντά στο γκολ σε τρεις περιπτώσεις μέσα σε τρία λεπτά (60'-63'), με τους Κριστάλντο (60'), Χριστοδουλόπουλο (61') και Μπιάνκι (63').Η ομάδα του Ζέεντορφ προσπάθησε να αντιδράσει στην συνέχεια και στο 86' κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μπαλοτέλι, με ένα εκαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Κούρτσι και έκανε το 1-0 για την Μίλαν.Η Μπολόνια δεν κατάφερε να απαντήσει στα λεπτά που απέμεναν, με την Μίλαν να επικρατεί με 1-0 και να επιστρέφει στις νίκες, μετά από δύο αγωνιστικές.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:Παρασκευή (14/2)Μίλαν - Μπολόνια 1-0 (86' Μπαλοτέλι)Σάββατο (15/2)21:45 Φιορεντίνα - Ιντερ     Κυριακή (16/2)13:30 Κατάνια - Λάτσιο     16:00 Κάλιαρι - Λιβόρνο     16:00 Αταλάντα - Πάρμα     16:00 Τζένοα - Ουντινέζε     16:00 Σασουόλο - Νάπολι     16:00 Γιουβέντους - Κιέβο Βερόνα     21:45 Ρόμα - Σαμπντόρια     Δευτέρα (17/2)21:45 Ελλάς Βερόνα - Τορίνο