Με τον Σολάκη τιμωρό, o Βόλος στους "8"

Επιβλητική νίκη και πανηγυρική πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδος πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός Βόλου που νίκησε τον Πανσερραϊκό 2-0 στον Βόλο, με δύο κεφαλιές του Σολάκη στο β` ημίχρονο. Σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες κοντά στην εστία του Βαλσαμάκη, ο Σολάκης σκόραρε στο 54` και στο 63` με το κεφάλι, εκμεταλλευόμενος την αμυντική ανεπάρκεια του Πανσερραϊκού. Ασφαιρος στο α` ημίχρονο
Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη
τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Έλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού και περιόρισαν τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο. Παρόλ' αυτά δεν πέτυχαν κάποιο τέρμα. Απείλησαν τον Βαλσαμάκη σε τρεις περιπτώσεις. Στο 5` με τετ-α-τετ του Μάρτιν, στο 13` με άστοχο σουτ στην κίνηση του Σολάκη και στο 43` με απειλητική σέντρα του Ουμπίντες.Τη λύση ο Σολάκης
Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός Βόλου εξακολούθησε να πιέζει τους σερραίους και δικαιώθηκε πολύ σύντομα. Μετά από όμορφη σέντρα του Ούμπιντες στο 54`, ο Σολάκη