Με το κεφάλι ψηλά ο ΑΠΟΕΛ, στους "4" η Ρεάλ

23:45 4/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η εκπληκτική πορεία του ΑΠΟΕΛ στη μεγαλύτερη διασυλλογική διοργάνωση ολοκληρώθηκε στο επιβλητικό Σαντιάγκο Μπερναμπέου με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να χάνει με 2-5 στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ, που πλέον θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν Μονάχου στα ημιτελικά.Παρά την ήττα η κυπριακή ομάδα αξίζει το θερμό χειροκρότημα για τη μεγαλειώδη προσπάθεια, που έκανε κατά την διάρκεια του φετινού θεσμού, αφήνοντας εκτός συνέχειας σπουδαίους ευρωπαϊκούς συλλόγους.Το συγκρότημα του Ζοσέ Μουρίνιο δεν είχε πρόβλημα απέναντι
στο ΑΠΟΕΛ και στο ημίχρονο είχε προηγηθεί με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 26' ο Ρονάλντο με κοντινή προβολή, ενώ στο 36' ο Κακά με εξαιρετική προσπάθεια νίκησε για δεύτερο φορά τον Πάρντο, που πήρε τη θέση του Χιώτη.Στην επανάληψη οι μερένχες χαλάρωσαν και οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς μείωσαν με πολύ ωραία συνεργασία του Αΐλτον και του Μαντούκα με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ να πλασάρει ιδανικά τον Κασίγιας στο 67'. Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα ο Χαραλαμπίδης άγγιξε την ισοφάριση, αλλά ο Κασίγιας είπε "όχι".Η Ρεάλ όμως όποτε ήθελε πατούσε γκάζι και τότε τα πράγματα ήταν δύσκολα για τους κύπριους. Το 3-1 έγραψε ο Ρονάλτο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση στο 75', ενώ ο Καγεχιόν στο 80' ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ.Ο ΑΠΟΕΛ δεν το έβαλε κάτω και σημείωσε και δεύτερο ιστορικό γκολ στο Μπερναμπέου με τον Σολάρι να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε δύο λεπτά αργότερα με πανέξυπνη λόμπα ο Ντι Μαρία.