Με την ψυχή στο στόμα

Το... χάρο με τα μάτια του αντίκρισε ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα κόντρα στην Ξάνθη, αλλά χάρη σε γκολ του Πάντελτις στο 86' και του Τζιμπούρ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έκαμψε την αντίσταση των ακριτών κέρδισε 2-1 και πήρε τους τρεις βαθμούς. Το... χάρο με τα μάτια του αντίκρισε ο Ολυμπιακός
στην πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα κόντρα στην Ξάνθη, αλλά χάρη σε γκολ του Πάντελτις στο 86' και του Μέλμπεργκ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έκαμψε την αντίσταση των ακριτών κέρδισε 2-1 και πήρε τους τρεις βαθμούς.Ζωγραφιά του Μαρσελίνιο Το γεγονός ότι δεν βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός στο α' μέρος. Ο Βαλβέρδε τον παρέταξε με τέσσερις αλλαγές συγκριτικά με το ματς κόντρα στη Μαρσέιγ, αλλά η Ξάνθη, όπως και στην Τούμπα, έδειξε από την αρχή πως δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος. Το αντίθετο μάλιστα, αφού μετά την προειδοποιητική βολή του Πόι στο 8', ο Μαρσελίνιο εξέθεσε Τοροσίδη και Κοστάντσο στο 14', ανοίγοντας το σκορ στο Καραϊσκάκη με εκπλητικό σουτ από δύσκολη γωνία. Η ήδη προβληματική παρουσία του Ολυμπιακού επιδεινώθηκε και οι ακρίτες πατούσαν πολύ καλύτερα στο γήπεδο, κλείνοντας σωστά τους διαδρόμους και αναζητώντας παράλληλα γρήγορες αντεπιθέσεις.Πίεσε στο τελευταίο 10λεπτο ο ΟλυμπιακόςΧωρίς ξεκάθαρο τρόπο ανάπτυξης, οι παίκτες του Βαλβέρδε, πελαγοδρομούσαν και παρουσιάζοντας νευρικοί στις ενέργειές τους, κάνοντας πολλά λάθη. Ορμπάιθ και Ιμπαγάσα μοίραζαν σωστά την μπάλα, αλλά Μιραλάς και Αμπντούν δεν μπορούσαν να περάσουν φάσεις από τα πλάγια. Με τον Φουστέρ μάλιστα να είναι σε κακή μέρα, δεν απειλούσαν καθόλου από τον άξονα, κάτι που έκαναν μόνο με κάποιες σέντρες. Ο Τζιμπούρ ήταν κινητικός, αλλά όχι αποτελεσματικός, χάνοντας καλή ευκαιρία στο 37' και το 44'. Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός πίεσε την Ξάνθη μόνο στο τελευταίο 10λεπτο, όταν είχε μία ακόμα σημαντική στιγμή με τον Μέλμπεργκ, αλλά οι ακρίτες άντεξαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του.Απείλησε με μακρινά σουτΣτην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να κλείσει την Ξάνθη, αλλά οι ακρίτες έκλειναν σωστά τους χώρους, αναγκάζοντας τους ερυθρολεύκους να επιλέγουν μακρινά σουτ. Φουστέρ και Χολέμπας είχαν δύο καλές προσπάθεις, ενώ ο Βιβιανί σταμάτησε τον Μιραλάς, που με ατοιμική προσπάθεια απείλησε μέσα από την περιοχή. Οι κακές επιστροφές του Ολυμπιακού πάντως, επέτρεπαν στους παίκτες του Ουζουνίδη να γίνονται αρκετά επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις με τον Κοστάντσο να σταμάτει τον Σουάνη σε μία φάση, που βγήκαν τρεις παίκτες της Ξάνθης με αντίπαλο μόνο τον Μαρκάνο.Ανατροπή με Πάντελις-ΙμπαγάσαΒλέποντας την ομάδα του να μένει άσφαιρη, ο Βαλβέρδε έριξε γρήγορα στη μάχη τον Πάντελιτς, που όμως δεν φάνηκε καθόλου, ενώ επέλεξε και τους Μοντέστο, Μακούν για να βοηθήσουν στην ανάπτυξη. Δεν τα κατάφεραν με επιτυχία όμως, αφού μετά το 60' ο Ολυμπιακός έπαψε να απειλεί. Στο 72' ο Μιραλάς σκόραρε μετά από ασταθή απόκρουση του Βιβιανί, αλλά ο βοηθός ορθώς ακύρως το γκολ, καθώς ο βέλγος ήταν εμφανώς οφσάιντ. Κι ενώ το άγχος φαινόταν να έχε