Με σβηστές μηχανές ο ΠΑΟ, 87-70 τον ΚΑΟΔ

21:01 4/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με τον Τζέισον Καπόνο να μαζεύει βαλίτσες για τις ΗΠΑ, ο Παναθηναϊκός... έβγαλε νικηφόρα την υποχρέωση με τον ΚΑΟΔ, επικρατώντας του 87-70 στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, στο ματς που έριξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής στην Α1.Οι πράσινοι αγωνίστηκαν με μαύρες φανέλες, ώστε να τιμήσουν τη μνήμη
του Γιώργου Κολοκυθά.Ο Αργύρης Πεδουλάκης δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα, τα οποία λειτούργησαν ως έναν βαθμό στην επίθεση, όχι όμως και στην άμυνα, τουλάχιστον στα πρώτα τρία δεκάλεπτα του αγώνα. Είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι ο ΚΑΟΔ πέτυχε 18 πόντους στο πρώτο, 18 στο δεύτερο και 20 στο τρίτο δεκάλεπτο.Κορυφαίος του Τριφυλλιού ήταν ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, που όσο "πάτησε" στο παρκέ (13 λεπτά) μονοπώλησε τις "πράσινες" επιθέσεις. Ο Σόφο είχε 20 πόντους με 7/9 δίποντα, 6/10 βολές, ενώ είχε και εννέα κερδισμένα φάουλ!Nόουλς και Πάλμερ είχαν από 13 πόντους για τους φιλοξενούμενους.Τα δεκάλεπτα: 23-18, 22-18, 22-20, 20-14