Με σβηστές μηχανές ο Ολυμπιακός, 85-63 τον Ικαρο

18:46 7/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 85-63 του Ικαρου Καλλιθέας στο ΣΕΦ, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Α1.Με τους Πρίντεζη, Λο και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός οδηγούσε το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Ικαρος Καλλιθέας, με τους Κυρίτση και Πάντιτς, κρατούσε την επαφή του με το σκορ.Με καλάθι του Πάντιτς, οι φιλοξενούμενοι
ισοφάρισε σε 15-15 στο 9', ωστόσο με πόντους των Παπανικολάου και Σλούκα, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 5-0 στο τέλος της περιόδου και προηγήθηκαν με πέντε (20-15, 10').Με τους Περπέρογλου και Σλούκα, οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με σερί 5-0 το δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγαν με 10 (25-15, 13'), ωστόσο ο Ικαρος, με τους Κυρίτση, Γκίμπσον και Φαγιέ, απάντησε με ένα δικό του 7-0 και μείωσε στους τρεις (22-25) στο 15' και στο 16' στους δύο (26-28).Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Μπαρτζώκα... ξύπνησε και με επιμέρους σκορ 12-3, ξέφυγε εκ νέου με 11 (40-29) στο 18', με τον Σπανούλη να πετυχαίνει τους 10 από τους 12 πόντους. Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +9 (43-34).Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές Ευρώπης πάτησαν... το γκάζι και με επιμέρους σκορ περιόδου 25-10 καθάρισαν την αναμέτρηση. Με ηγέτη τον Πρίντεζη και τους Παπανικολάου, Λο και Σερμαντίνι, ο Ολυμπιακός πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +24 (68-44, 30').Στο -διαδικαστικού χαρακτήρα- τέταρτο δεκάλεπτο, οι Σλούκας και Πάουελ ανέλαβαν δράση για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι αύξησαν την διαφορά τους στους 30 (81-51), στο 35'.Στην συνέχεια, η ομάδα του Πρίφτη εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των γηπεδούχων και με τους Γκίμπσον και Πάντιτς μείωσε την διαφορά, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με το τελικό 85-63.Τα δεκάλεπτα: 20-15, 23-19, 25-10, 17-19.