Με Σάντος όποιος αξίζει, πάει Euro

Πριν σχεδόν δύο χρόνια, 11 Οκτωβρίου του 2009 ήταν, ο Οτο Ρεχάγκελ του είχε πάρει άρον – άρον πίσω την ευκαιρία που του είχε δώσει. Είχε βάλει τον Γιώργο Φωτάκη στον αγώνα με το Λουξεμβούργο για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2010 και χωρίς προφανή λόγο τον είχε βγάλει στο ημίχρονο για να βάλει τον Βασίλη Πλιάτσικα. Από τότε, δεν ξανακάλεσε ποτέ τον παίκτη του ΠΑΟΚ στην Εθνική…

Ο Φερνάντο Σάντος πάλι, όχι απλώς εμπιστεύτηκε τον Φωτάκη, αλλά στα δύο τελευταία παιχνίδια, με Κροατία και Γεωργία, ο διεθνής μέσος

ήταν ο άνθρωπος που άλλαξε τη ροή του αγώνα. Σε αυτή την πρόκριση, λοιπόν, τού ανήκει ένα μεγάλο κομμάτι. Αλλά άραγε, αν ο Τιμούρ Κετσπάγια δεν έκανε το έγκλημα να ολοκληρώσει τις αλλαγές της Γεωργίας από το 65` (αν και κέρδιζε 1-0) αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες, τώρα η κουβέντα δεν θα περιστρεφόταν γύρω από τη μη κλήση του Κώστα Μήτρογλου; Με αυτόν, πιθανόν το ματς της Τιφλίδας να είχε ξεκλειδώσει πιο εύκολα…

Το λάθος ή σωστό πολλές φορές το κρίνει η τύχη. Ή λεπτομέρειες. Ο Ρεχάγκελ χωρίς τον πρωταγωνιστή αυτή την περίοδο Φωτάκη, πήγε την Εθνική στη Νότια Αφρική και πέτυχε την πρώτη ελληνική νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο, ο Σάντος χωρίς τον