Με Ολιτς στους 4 η Μπάγερν

23:34 3/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Οι Βαυαροί με... κεκτημένη ταχύτητα από το σερί επιτυχημένων αποτελεσμάτων δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Γάλλους να πιστέψουν ότι μπορούν να τους αμφισβητήσουν και ότι μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση.Στο 13ο λεπτό, ύστερα από ωραία κίνηση του Ριμπερί από δεξιά, ο Γάλλος γύρισε παράλληλα και ο Ολιτς με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0 για την ομάδα του Μονάχου. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Μαρσέιγ προσπάθησε να ισοφαρίσει, όταν ο Μπιά έκανε το σουτ, με τον Νόιερ να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.Στη συνέχεια η Μπάγερν ήταν πραγματική... καταιγίδα
με τον Ματαντά να προχωράει σε σωρεία επεμβάσεων (27' σε σουτ του Κροος, 28' σε σουτ του Τίμοστσουκ, 29' σε σουτ του Ολιτς, 30' σε κεφαλιά του Μπαντστούμπερ), ενώ στο 33' ο Κροος είχε σουτ στο δεξί δοκάρι.Η κυριαρχία των Γερμανών απέφερε ένα δεύτερο γκολ στο 37' και πάλι με σκόρερ τον Ολιτς. Ο Ριμπερί διέσχισε το μισό γήπεδο, έβγαλε αριστερά για τον Αλάμπα που έκανε το γύρισμα, με τον Ολιτς να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και να γράφει με προβολή το 2-0.Οπως ήταν φυσικό με την Μπάγερν να έχει "καθαρίσει" την πρόκριση και την Μαρσέιγ να μην έχει τα ψυχικά αποθέματα να κυνηγήσει την ανατροπή, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στο δεύτερο μέρος και άπαντες περίμεναν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή που επισημοποίησε το πέρασμα των Βαυαρών στα ημιτελικά του Champions League, με την Ρεάλ να μπαίνει στο δρόμο τους.