Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τέβεζ, 3-2 την Μπλάκπουλ η Μάντσεστερ Σίτι και πέρασε μόνη δεύτερη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή για μία ακόμη φορά τον Κάρλος Τέβεζ, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-2 της Μπλάκπουλ εκτός έδρας κι έμεινε μόνη δεύτερη στη βαθμολογία της Premier League, πλησιάζοντας στους 2 βαθμούς την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς γκολ, αλλά ο αργεντίνος κατάφερε τελικά να δώσει προβάδισμα στους Πολίτες στο 67ο λεπτό, έπειτα από συρτή σέντρα του Νταβίντ Σίλβα,

με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για οφσάιντ.

Ο Μάρλον Χέργουντ έφερε με εξαιρετική κεφαλιά το ματς στα ίσα στο 78`, αλλά λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Τέβεζ... χτύπησε ξανά, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα κι αυτά της ομάδας του.

Τζέιμς Μίλνερ και Τέβεζ είχαν δοκάρια στη συνέχεια, πριν ο Σίλβα σφραγίσει ουσιαστικά τη νίκη της Σίτι με το γκολ του στο 90`. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-3 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Γκάρι Τέιλορ-Φλέτσερ.