Με κορυφαίο και σκόρερ (δις) τον Ντιόπ, η ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον ΠΑΟΚ και πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα των play off

Το πάνω χέρι στην υπόθεση Champions League πήρε ξανά η ΑΕΚ, που νίκησε 3-0 τον ΠΑΟΚ στο -κεκλεισμένων των θυρών- ΟΑΚΑ, για την τρίτη αγωνιστική των play off. Κορυφαίος του αγώνα και σκόρερ των δύο τερμάτων ο Πάπα Μπούμπα
Ντιόπ, με τον Δέλλα να ανοίγει το δρόμο προς τη νίκη για την Ενωση. Πολλά κενά στην αμυντική γραμμή του Δικεφάλου του Βορρά, που είχε τεράστια προβλήματα κυρίως στις στημένες φάσεις, από τις οποίες προήλθαν και τα γκολ. Πρωτοπόροι πλέον οι κιτρινόμαυροι με 8 βαθμούς, που πάνε στην Τούμπα με δύο περισσότερους από τους θεσσαλονικείς. Ο ρόμβος του Χιμένεθ, σε συνδυασμό με την έμπνευση του Χάβου να παίξει με τρεις αμυντικούς και τους Ετό, Σαλπιγγίδη στα άκρα της επίθεσης (ο τελευταίος με ανάποδο πόδι), έδωσαν στην ΑΕΚ την ευκαιρία να πάρει τον έλεγχο και την κυκλοφορία της μπάλας, στη μεσαία γραμμή. Από εκεί έδινε και τον ρυθμό, έστω κι αν χρειάστηκε τις στατικές φάσεις για να βγάλει τις καλύτερες στιγμές της, στον αγωνιστικό χώρο.Επέστρεψε ο Σκόκο
Στην 11άδα της Ενωσης επέστρεψε και ο Νάτσο Σκόκο, στη γραμμή κρούσης και στο πάλι του Μπαχά, με τον αργεντινό να χάνει την ευκαιρία να σκοράρει στο πρώτο μόλις λεπτό, όταν το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής, έφυγε άουτ αφού πρώτα βρήκε και το δοκάρι του Χαλκιά. Ο επιθετικός του Δικεφάλου πάντως είχε συμβολή στα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του, εκτελώντας τα φάουλ από τα οποία προήλθαν τα τέρματα των Δέλλα (21`), Ντιόπ (47`), με ισάριθμες κεφαλιές.Θα μπορούσε μάλιστα να συμβάλλει και σε τρίτο τέρμα, αλλά ο Μανωλάς αστόχησε από το κέντρο της άμυνας του ΠΑΟΚ μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Δαίμονας της ΑΕΚ και ενώ το σκορ ήταν στο 1-0. Σκορ που έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο, με την άμυνα του Δικεφάλου του Βορρά να... πελαγοδρομεί, δίνοντας την ευκαιρία στον Τραϊανό Δέλλα να πετύχει ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του.Αλλαξε σκεπτικό ο Χάβος
Στο 55ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να μπει και πάλι στο παιχνίδι, όταν ο Φωτάκης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σάχα στο τετ - α - τετ και μετά τη σέντρα σου Γκαρσία, ενώ ανάλογη τύχη είχε και η προσπάθεια του Μουσλίμοβιτς στο επόμενο λεπτό. Λίγο αργότερα, ο Μάκης Χάβος επανέφερε τη διάταξη της ομάδας του σε 4-4-2 με ρόμβο, αντικαθιστώντας τον Σνάουτσνερ με τον Λίνο σε θέση αριστερού μπακ και φέρνοντας τον Ετό δεξιά.Ο Ντιόπ κλείδωσε τη νίκη
Από την πλευρά του ο Μανόλο Χιμένεθ αντικατέστησε τον Σκόκο με τον Λαγό στο 65ο λεπτό, καθώς δεν ήθελε να τον επιφορτίσει με περισσότερη αγωνιστική δραστηριότητα, μιας και προερχόταν από τραυματισμό. Ωστόσο η απουσία του από το ματς, δεν εμπόδισε την ομάδα του να πετύχει και τρίτο τέρμα, με τον κορυφαίο του αγώνα Ντιόπ, που εκμεταλλεύτηκε την παράλληλη πάσα του Γκερέιρο και την αδράνεια των αντιπάλων του να απομακρύνουν τη μπάλα.Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν πάντως να πετύχουν και τέταρτο γκολ, αλλά Λαγός και Μίτσελ στο 77`, είδαν τους Χαλκιά, Κοντρέρας να σταματούν με ισάριθμες προσπάθειες τα δικά τους σουτ, διατηρώντας το 3-0. Σκορ που ήταν και το τελικό, αφού ο Ελ Ζαρ δεν