Με καλάθι του Κλέιζα ο Ολυμπιακός νίκησε με 73-72 το Μαρούσι και έκανε το 2-0 στα ημιτελικά των πλέι οφ

Στο ματς του Πανελλήνιου με τον Παναθηναϊκό ο Νίκολας έδωσε τη νίκη στους πράσινους δύο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Σε αυτό του Ολυμπιακού με το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ο Λίνας Κλέιζα έσωσε την πατρίδα για τους ερυθρόλευκους. Με καλάθι του λιθουανού ο Ολυμπιακός νίκησε με 73-72 και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Α1. Το τελικό σκορ, πάντως, δεν αλλάζει την κακή αγωνιστική

εικόνα που παρουσίασαν οι ερυθρόλευκοι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε χαλαρά στο ματς και το Μαρούσι ξεκίνησε με ένα 5-0. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης κράτησε τις ισορροπίες για τους ερυθρόλευκους (7-7, 3`), οι οποίοι προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 5ο λεπτό με καλάθι του Κλέιζα (12-10, 5`). Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν, πάντως, τη συγκέντρωσή τους και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 19-19.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στην άμυνα, αλλά στη δεύτερη περίοδο ήταν κακός και στην επίθεση. Για περισσότερα από δύο λεπτά