Με γκολ του Ριέρα ο Ολυμπιακός νίκησε στο Καραϊσκάκη τον Αρη με 1-0

Σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται ο Ολυμπιακός, που επικράτησε του Αρη με 1-0 στο κατάμεστο Καραϊσκάκη και πανηγύρισε την έκτη του διαδοχική νίκη. Με τον Μιραλάς κορυφαίο η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν εξαιρετική στο α' ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με το καλημέρα χάρη σε γκολ

του Ριέρα, αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ενώ κι ο Ιμπαγάσα αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν, με το συγκρότημα του Κούπερ να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με τους ερυθρολεύκους να οπισθοχωρούν και να τελικά να προστατεύουν το εύθραυστο 1-0. Οι πειραιώτες αφού πέτυχαν τον στόχο τους, πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, περιμένοντας παράλληλα το αποτέλεσμα του αγώνα με την ΑΕΚ για να μάθουν την μεταξύ τους διαφορά.

Με συνταγή Ξάνθης παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Ερνέστο Βαλβέρδε, επιλέγοντας να ξεκινήσει τους ίδιους ακριβώς πως πήραν φανέλα βασικού στην Ξάνθη.