Με γκολ του Ιβιτς στο 87' ο ΠΑΟΚ κέρδισε 1-0 τον Ηρακλή στην Τούμπα

Χάρη στο τέρμα του Βλάνταν Ιβιτς στο 87' που αποτέλεσε την χρυσή αλλαγή του Σάντος, ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε νικητής με 1-0 επί του Ηρακλή στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, για την 6η αγωνιστική. Ο Δικέφαλος του Βορρά, που αγωνιζόταν με την πλάτη στον τοίχο, ήταν κυρίαρχος της αναμέτρησης αλλά λειτουργώντας
υπό την πίεση του αποτελέσματος, αδυνατούσε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα. Με πρωταγωνιστή τον Βιεϊρίνια, που βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, αλλά και την συνεχή συμπαράσταση των φιλάθλων του, ο ΠΑΟΚ σπατάλησε πολλές ευκαιρίες μέχρι να λυτρωθεί με τον Ιβιτς τρία λεπτά πρίν το τέλος αλλά τελικά πήρε μία δίκαιη νίκη -τη δεύτερη στο πρωτάθλημα- που του επιτρέπει να αισιοδοξεί για μία καλύτερη συνέχεια. Ο Ηρακλής από την άλλη, παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων, με τις γραμμές του ασύνδετες και μακριά η μία από την άλλη. Δημιούργησε ωστόσο, επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Χαλκιά αλλά τελικά υπέκυψε στην πίεση των γηπεδούχων που κορυφώθηκε στην επανάληψη.