Με γκολ... χορηγία του Μούχα, η Εθνική 1-0 την Σλοβακία

Με το αγαπημένο της σκορ (1-0) επί θητείας Φερνάντο Σάντος (12 στις 20 νίκες) και με γκολ ευγενική... χορηγία του τερματοφύλακα της Σλοβακίας, Μούχα, η Εθνική μας ομάδα πήρε μια ακόμη νίκη, κάνοντας το καθήκον της στο Καραϊσκάκη, την ώρα που η Βοσνία κέρδιζε 4-1 το Λιχτενστάιν. Πλέον, η γαλανόλευκη περιμένει την Τρίτη να... γκελάρει η Βοσνία απέναντι στην Λιθουανία εκτός έδρας και σε συνδυασμό με δική της νίκη επί του Λιχτενστάιν
στο Φάληρο να πάρει την πρωτιά, αλλιώς... μπαράζ! Ο Σάντος επέλεξε τελικά τον Παπασταθόπουλο για να ξεκινήσει στην 11άδα μαζί με τον Μανωλά στο κέντρο της άμυνας. Ο Καρνέζης ήταν στην εστία, ο Τοροσίδης δεξιά και ο Χολέμπας αριστερά. Στο κέντρο Τζιόλης, Μανιάτης και Σαμαράς στην κορυφή του "τριγώνου" και στην επίθεση Σαλπιγγίδης και Χριστοδουλόπουλος στα άκρα με Μήτρογλου στην κορυφή.Πρώτη καλή στιγμή για την Εθνική μας στο 6ο λεπτό, όταν ο Τοροσίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Μανωλάς έπιασε την κεφαλιά με τον Μούχα να διώχνει με υπερένταση με το ένα χέρι, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή...Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τζιόλης έπιασε το δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση, η μπάλα κόντραρε σε πόδι Σλοβάκου και λίγο έλειψε να καταλήξει στα δίχτυα, όμως έφυγε κόρνερ...Στο 29' ήταν η σειρά του Σαλπιγγίδη να δοκιμάσει το πόδι του με τον Μούχα να αποκρούει και κατόπιν τους αμυντικούς της Σλοβακίας να απομακρύνουν την μπάλα από τα καρέ τους...Αλλη μια καλή στιγμή για την γαλανόλευκη στο 43', όταν ο Τοροσίδης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, αλλά σούταρε δυνατά και ψηλά άουτ!Κι ενώ το ημίχρονο όδευε προς το τέλος του βρεθήκαμε απροσδόκητα μπροστά στο σκορ μ' ένα γκολ που θα παίζεται στα πιο... αστεία αυτο-γκολ της χρονιάς.Ο Σκρτελ γύρισε σιγά τη μπάλα προς τον τερματοφύλακά του, όμως ο Μούχα δεν υπολόγισε (;) καλά, με συνέπεια να περάσει κάτω από τα πόδια του και να καταλήξει στα δίχτυα. Οι φίλαθλοι πάντως στο Καραϊσκάκη γέλαγαν, παρά φώναξαν "γκολ"!Κάπως έτσι πήγαμε προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα 1-0. Χωρίς αλλαγές βγήκαν οι δύο αντίπαλοι για το δεύτερο μέρος. Στο 57' ο Μήτρογλου κέρδισε την κόντρα στην περιοχή, πλάσαρε ωραία τον Μούχα, αλλά έδιωξε πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή ο Χούμποτσαν... Αμέσως μετά ο Νίνης πήρε τη θέση του Χριστοδουλόπουλου στην ενδεκάδα.Ακολούθησαν δύο καλά σουτ από Χολέμπας και Σαλπιγγίδη που έφυγαν λίγο άουτ στο 69' και στο 71' για την Εθνική μας. Ο Σάλπι στο 76' άφησε τη θέση του και το... περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Γιώργο Καραγκούνη για τα τελευταία λεπτά.Η Σλοβακία έκανε... αισθητή την παρουσία της για πρώτη φορά στο 82', όταν κεφαλιά του Γιακούμπκο από καλή θέση έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Καρνέζη, δίχως, πάντως να τον ανησυχήσει...Μ' αυτά και μ' αυτά, ο στόχος επετεύχθη, οι τρεις βαθμοί μπήκαν στο σακούλι για την Εθνική και όλα, όσον αφορά την απευθείας πρόκριση στο Μουντιάλ, θα κριθούν στα παιχνίδια της Τρίτης...Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζιόλης, Μανιάτης, Σαμαράς, Σαλπιγγίδης (76' Καραγκούνης), Χριστοδουλόπουλος (58' Νίνης), Μήτρογλου (90' Φετφατζίδης).Σλοβακία: Μούχα, Πέκαρικ, Σκρτελ, Ντούριτσα, Χούμποτσαν, Πετσόφσκι(63' Γκουέντε), Κούτσκα, Σέστακ (63' Γιακούπκο), Βάις, Στοχ, Νέμετς (77' Ντούριτς).