Με χρυσό γκολ του Τσιμπάμπα, η ΑΕΛ νίκησε 2-1 τον Ηρακλή και έμεινε ζωντανή

Παράταση ζωής με χρυσό γκολ του Ζοέλ Τσιμπάμπα πήρε η ΑΕΛ, που νίκησε 2-1 τον Ηρακλή στο "AEL FC ARENA". Ο κογκολέζος με ολλανδική υπηκοότητα επιθετικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 78ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα με κεφαλιά δυναμίτη από φάουλ του Κανόμπιο έστειλε τη μπάλα στο δεξί "Γ" του Ελευθερόπουλου και τους χιλιάδες λαρισαίους, που βρέθηκαν στο γήπεδο, αλλά και όσους έβλεπαν το ματς από την τηλεόραση, στα ουράνια! Οι βυσσινί είχαν προηγηθεί στο 1ο λεπτό με τον Μπλάζεκ, ύστερα από ολέθριο λάθος του γκολκίπερ του Ηρακλή, με τους κυανόλευκους να ισοφαρίζουν στο 38' με τον Βέλλιο. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της λαρισινής ομάδας, μετά από τις 30 Οκτωβρίου, όταν είχαν νικήσει με 3-0 της Skoda Ξάνθης, με τον Νίκο Κωστένογλου να κάνει ντεμπούτο με το δεξί στον πάγκο της ΑΕΛ.