Με άμυνα και Ντούβνιακ...

19:14 7/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ντόκτορ Τζέκιλ, Μίστερ ΧάιντΑπό ένα δεκάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο. Με εξαιρετική άμυνα, καλές επιλογές στην επίθεση, ανάγκασε τον Κολοσσό σε πολλά λάθη αλλά και σε αρκετά σουτ από μακρινή απόσταση.Η απόδοση του Πέτγουεϊ στην άμυνα ήταν ουσιαστικά η έκπληξη για τον ΠΑΟΚ, αφού ο Αμερικανός «έκλεισε» τη ρακέτα της ομάδας του, μοίρασε και τάπες. Στην επίθεση, ο Δικέφαλος προσπάθησε να χτυπήσει είτε με τους Ντικούδη, Αλεξιτς
μέσα στο καλάθι, είτε με τον Ντούβνιακ από απόσταση. Κι έτσι, μετά το 5-7 (3'), ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 13-0 και προηγήθηκε με 18-7 (7'), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 21-13.Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Κολοσσός έπαιξε πιο έξυπνα στην επίθεση και πιο σκληρά στην άμυνα, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν είχε περιφερειακή άμυνα με τους Στίγκερς, Μπόγιοβιτς. Κι έτσι ο Κολοσσός ροκάνισε τη διαφορά για να περάσει και μπροστά στο σκορ (30-31, 17'). Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32-35, αφού ο Κομποδιέτας δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε ελεύθερο σουτ από τα τέσσερα μέτρα.Σφικτές άμυνες περιλάμβανε το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για να ακολουθήσουν δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Ντάντε Στίγκερς, τα οποία έλυσαν το γόρδιο δεσμό. Διότι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 51-45, αλλά έμεινε χωρίς πόντο στα τελευταία τρία λεπτά της 3ης περιόδου.