Με 4-0 επικράτησε της Σαραγόσα η Εσπανιόλ, 4-1 την Αλμερία η Μαγιόρκα

20:13 9/1/2011 - Πηγή: Sport.gr
Χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου η Εσπανιόλ επιβλήθηκε με 4-0 της Σαραγόσα και έπιασε στην 4η θέση την Βαλένθια, που έχει όμως ένα παιχνίδι λιγότερο. Τεσσάρα και για την Μαγιόρκα επί της Αλμερία, ενώ χωρίς νικητή έληξαν οι αναμετρήσεις Οσασούνα - Χετάφε (0-0) και Ράσινγκ Σανταντέρ - Σπόρτινγκ Χιχόν (1-1). 4η η Εσπανιόλ
Εύκολο απόγευμα πέρασε η Εσπανιόλ στο Εστάντι Ολίμπικ, που επιβλήθηκε με 4-0 της Σαραγόσα και σκαρφάλωσε στην 4η θέση.Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που άνοιξαν το σκορ από το 8ο λεπτό με τον Οσβάλντο. Στο 29ο λεπτό ο Ντιόγκο ανέτρεψε τον Καγιεχόν και ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη των ποινών, με τον Λουίς Γκαρσία να ευστοχεί από τη λευκή βούλα και να διπλασιάζει τα τέρματά της Εσπανιόλ.Τρία λεπτά αργότερα ο Αλβαρο, που μπήκε στην θέση του τραυματία Οσβάλντο στο 30`, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.Η Εσπανιόλ διατήρεισαι τον έλεγχο του αγώνα και μετά την ανάπαυλα, ενώ τέσσερα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90