Με 3-2 επικράτησε ο Ηρακλής του ΠΑΟΚ για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Volleyleague

20:32 6/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Μπορεί στην κανονική περίοδο να τερμάτισε πρώτος, εξασφαλίζοντας το πλεονέκτημα έδρας, στον πρώτο όμως αγώνα των πλέι οφ της Volleyleague... πέρασε δύσκολα, επικρατώντας του ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ. Ο λόγος για τον Ηρακλή που τα βρήκε σκούρα απέναντι στον μαχητικό και αουτσάιντερ Δικέφαλο του Βορρά, διατηρώντας τελικά το προβάδισμα πρόκρισης στα τελικά του πρωταθλήματος. Η κακή μέρα απ` το πρωί φαίνεται, λέει ο θυμόσοφος λαός και στην
περίπτωση του Γηραιού η παραπάνω ρήση επιβεβαιώθηκε. Λίγες ώρες πριν τον αγώνα ο λίμπερο της ομάδας, Λάμπης Μπαμπαλιούτας τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός παιχνιδιού, μετατρέποντας την υποδοχή στην αχίλλειο πτέρνα της ομάδας.Χτύπησαν στην υποδοχή
Κάτι τέτοιο εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα που μπήκαν στο γήπεδο με στόχο να... χαλάσουν την υποδοχή των αντιπάλων τους, κάτι που κατάφεραν. Σε συνδυασμό μάλιστα με το δυνατό παιχνίδι στο φιλέ από Μπόγιτς και Στέινμπεργκ, ο Δικέφαλος έκανε περίπατο στο πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-15.Αντίδραση μεν, λάθη δε
Το γρήγορο χαστούκι φάνηκε να ξυπνά τους γηπεδούχους, οι οποίοι άρχισαν να αντιδρούν και να τελειώνουν τις μπάλες, με τα προβλήματα στην άμυνα ωστόσο, να παραμένουν. Η ανάκαμψη όμως του Κιρόγκα, όπως και του διαγώνιου, Μπρουκ Μπίλινγκς, καθώς και τα συνεχή λάθη του ΠΑΟΚ, έφεραν την ισοφάριση με 25-17.Ανατροπή και 1-2
Μπορεί το 10-4 με το οποίο προηγήθηκε ο Γηραιός στο τρίτο σετ να έδινε ασφάλεια, οι παίκτες του Μέλκα όμως για ακόμα μία φορά αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια. Παρά το 14-10 που έχασαν, χάρη σε έναν συνδυασμό έξυπνων επιλογών στο φιλέ (πολλά μπλοκ άουτ), αλλά και λάθη των γηπεδούχων έφτασαν σε ένα σερί 7-0, το οποίο τους έβαλε εκ νέου σε ρόλο οδηγού (25-22).Η μάχη των ακραίων
Σε προσωπική υπόθεση μετέτρεψαν το επόμενο σετ οι ακραίοι των δύο ομάδων, Οουενς και Μπόγιτς, που ανέλαβαν τα ηνία στο σκοράρισμα, αλλά και την υποδοχή. Ο Ηρακλής από τους πρώτους πόντους εξασφάλισε διαφορά 2 πόντων, την οποία διατήρησε σε όλο το σετ και παρότι οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα μέσα του σετ, οι κυανόλευκοι άντεξαν και ισοφάρισαν για ακόμα μία φορά.Νίκη από το μπλοκ
Κανένα περιθώριο δεν άφησαν οι παίκτες του Μπρουκς στο τάι μπρέικ, όπου από το ξεκίνημα ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε πολλά λάθη σε όλους τους χώρους, τη στιγμή που οι ίδιοι έφτανα όλο και πιο κοντά στους 15 πόντους, χάρη στο καλά στημένο μπλοκ, κερδίζοντας τελικά το σετ και κάνοντας το 1-0 στις νίκες.Τα σετ: 15-25, 25-17, 22-25, 25-20, 15-10