Με 3-2 επικράτησε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης του Απόλλωνα Καλαμαριάς για την 14η αγωνιστική της Volleyleague

21:52 5/2/2011 - Πηγή: Sport.gr
Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, ο Εθνικός είχε προηγηθεί με 2-0 στην έδρα της Καλαμαριάς, αλλά ο Απόλλωνας ήταν αυτός που πήρε τελικά τη νίκη. Το βράδυ του Σαββάτου (5/2) οι ρόλοι αντιστράφηκαν κι έτσι ο Απόλλωνας αν και προηγήθηκε με 2-1 σετ, τελικά το δίποντο κατέκτησαν οι γηπεδούχοι, αφού στα δύο τελευταία σετ ήταν εμφανώς ανώτεροι, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague. Με όπλο το σερβίς (10 άσοι), αλλά και το μπλοκ
(12) οι παίκτες του Γιάννη Ανδρεάδη μπόρεσαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 2-1 και παρά το γεγονός ότι στο τέλος του γ' σετ ο Δημήτρης Γραμματικάκης τραυματίστηκε, ο νεαρός Βασίλης Κυριακίδης που τον αντικατέστησε στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο, έχοντας μάλιστα και 2/2 επιθέσεις, με τους ακρίτες να παίρνουν την πολύτιμη νίκη.Παράλληλα οι Πόντιοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το προβάδισμα στο σκορ και έφυγαν από την Αλεξανδρούπολη με τον βαθμό, ο οποίος όμως σε συνδυασμό με την νίκη του Επίκουρου επί του Πανελλήνιου, βάζει... φωτιά στην ουρά της βαθμολογία