Με 3-0 νίκησε η Εθνική μας την Αυστρία για το Ευρωπαϊκό Λιγκ, κάνοντας την πρώτη της νίκη

23:30 5/6/2010 - Πηγή: Sport.gr

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Λιγκ πραγματοποίησε η Εθνική ομάδα, απέναντι στην Αυστρία με 3-0 σετ. Οι διεθνείς μας μετά την χθεσινή ήττα στο τάι μπρέικ... εβαλαν μυαλό και παρουσιάστηκαν τελείως διαφορετικοί σε αυτό το δεύτερο παιχνίδι, παίρνοντας με χαρακτηριστική ευκολία το ροζ φύλλο αγώνα. Πλέον θα ταξιδέψουν με ανεβασμένη ψυχολογία στην Πορτογαλία σε 8 περίπου μέρες, όπου θα διεξαχθεί ο δεύτερος γύρος της διοργάνωσης.

Οπως και στο πρώτο παιχνίδιΜέχρι

το 11-11 του πρώτου σετ κράτησε η αντίσταση των αυστριακών απέναντι στην Ελλάδα. Από κει και πέρα, οι διεθνείς μας δείχνοντας ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο από τον χθεσινό αγώνα ισοπέδωσαν τους αντιπάλους τους, ξεφεύγοντας στο σκορ (20-14). Με τον αρχηγό, Νίκο Ρουμελιώτη και όπλο την βελτιωμένη υποδοχή, οι παίκτες του Γκόρντον Μέιφορθ έφτασαν χαλαρά στους 25 πόντους και την κατάκτηση του πρώτου σετ (25-19).

Δεν τα παράτησαν στο τέλοςΠολύ διαφορετική ήταν η συνέχεια, με τις δυο ομάδες να βαδίζουν μαζί στο σ