Με 3-0 ηττήθηκε η Εθνική βόλεϊ γυναικών από τη Σερβία για το Ευρωπαϊκό Λιγκ

18:17 9/7/2011 - Πηγή: Sport.gr
Παρατάσσοντας τη βασική σύνθεσή της (εν όψει και της συμμετοχής της στο Final Four 15-16/7 στην Κωνσταντινούπολη) η Σερβία επέβαλε εξ αρχής τον ρυθμό της κόντρα στην Ελλάδα για την 6η και τελευταία στροφή της φάσης των ομίλων του Ευρωπαϊκού Λιγκ που διεξάγεται το Σαββατοκύριακο (9-10/7) στα Χανιά και το Σάββατο επικράτησε με 3-0. Ο Τάκης Φλώρος ξεκίνησε
με τις Κουτουξίδου, Κιόση, Τζανακάκη, Χαντάβα, Τσίμα, Λαμπρινίδου και λίμπερο την Κελεσίδου. Οι σέρβες πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ (2-6, 2-10) και η Εθνική μείωσε σε 4-11 με δύο πόντους από Κιόση και Χαντάβα. Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός προχώρησε σε αλλαγές βάζοντας διαγώνια τη Μερτέκη αντί της Κιόση και πασαδόρο την Παπαφωτίου αντί της Κουτουξίδου, αλλά το πρόβλημα σε μπλοκ και υποδοχή ήταν ορατό (8-19).Από την άλλη, από την ομάδα του Ζόραν Τέρζιτς Ογκνιένοβιτς, Μόλναρ και Μπρακόσεβιτς, ήταν εξαιρετικές με την τελευταία να γράφει τον επίλογο του πρώτου σετ (11-25).Το σόου της ΜπρακόσεβιτςΣτο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, η Σερβία έδειξε έλλειψη συγκέντρωσης, υπέπεσε σε πολλά λάθη και αυτό έδωσε το δικαίωμα στην ελληνική ομάδα να βρίσκεται κοντά στο σκορ (10-10), αλλά με την Μπρακόσεβιτς (θα μπορούσε να είναι και ο θηλυκός Μίλκοβιτς) στο σέρβις (τρεις σερί άσοι), οι πανύψηλες σέρβες (οι τρεις στις έξι πάνω από 1.90μ.) ξέφυγαν 10-16.Ο Τάκης Φλώρος επανέλαβε την ίδια αλλαγή του πρώτου σετ (πασαδόρου – διαγωνίου) με τις Μερτέκη και Παπαφωτίου, ενώ πέρασε και την Γιώτα αντί της Τζανακάκη. Οι ελληνίδες δεν έβρισκαν πια εύκολα τον δρόμο προς την αντίπαλη πλευρά του φιλέ και το σκορ έφτασε στο 13-19. Η ώρα των αλλαγών και της… ξεκούρασης είχε έρθει για τις φιλοξενούμενες με τις Πόποβιτς και Μαλαγκούρσκι να παίρνουν θέση στο ταραφλέξ και το σκορ να κλείνει στο 16-25 για το 0-2.Υπήρξε αντίδραση, αλλά…Με τις Τζανακάκη, Γιώτα και Τσίμα να πιάνουν καλή απόδοση η Ελλάδα προηγήθηκε 7-4 και έδειξε ίσως για πρώτη φορά στο παιχνίδι δείγματα καλού χαρακτήρα, αλλά οι σέρβες επανήλθαν γρήγορα (8-8), αλλά η Τσίμα κρατούσε την Εθνική μπροστά έστω και με μικρό προβάδισμα (10-9). Με όπλο της το μπλοκ, η Σερβία όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά προσπέρασε με 11-14 και έδειξε να βρίσκει ξανά τον εαυτό της (12-17).Ο Τάκης Φλώρος πέρασε τη Μερτέκη αντί της Χαντάβα που στην υποδοχή δεν τα πήγαινε καλά, χωρίς ωστόσο να αλλάξουν πολλά στη ροή του αγώνα (14-19, 16-21). Ωστόσο μερικά ακόμα σερβικά λάθη μείωσαν στο 22-24 για την Ελλάδα, αλλά το άουτ της Μερτέκη έγραψε το 23-25.Τα σετ: 11-25, 16-25, 23-25