Με 3-0 ηττήθηκε η ΑΕΛ από την Κιέβο Βερόνα

05:20 5/8/2010 - Πηγή: Sport.gr

Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε η ΑΕΛ στην Πεσκιέρα Ντελ Γκάρντα από την Κιέβο, στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας επί ιταλικού εδάφους. Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, αφού η ΑΕΛ ήταν καλή - ειδικά στο πρώτο ημίχρονο - και κατά διαστήματα στο δεύτερο.

Στο πρώτο 45λεπτο βρέθηκε να χάνει από πέναλτι-εφεύρεση του Ιταλού διαιτητή, αφού κατά τα άλλα η αμυντική της λειτουργία στάθηκε σε αρκετά καλό

επίπεδο. Στο δεύτερο ημίχρονο το γρήγορο γκολ του Πελισιέρ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Κιέβο. Οι παίκτες του Γιάννη Παπακώστα έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 59’ με τους Αμπουχατζίρα και Ταλ για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως, δεν κατάφεραν να την αξιοποιήσουν και τελικά έφυγαν ηττημένοι, κρατώντας θετικά και αρνητικά συμπεράσματα προς αξιοποίηση. Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι από το αντίστοιχο πρώτο 45λεπτο του αγώνα με τη Μπρέσια και ήλεγχε το παιχνίδι κόντρα στο Βερόνα, αλλά στο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με 1-0 χάρη σε πέναλτι που ε